spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemTürkiye’nin, Rusya ile ithalat ve ihracat sıralaması

Türkiye’nin, Rusya ile ithalat ve ihracat sıralaması

2020 yılının 9 aylık verilerine göre Türkiye’nin, Rusya ile ithalat ve ihracat sıralaması belli oldu. Rusya, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında  üçüncü, en çok ithalat yaptığı ülkeler arasında ise birinci oldu.

Türkiye’nin 9 aylık dış ticaret verileri açıklandı. Bu verilere göre Türkiye en çok ithalatı Rusya’ya yaptı. En çok ihracat yapılan ülke Irak olurken, Rusya bu sıralamada üçüncü oldu.

TÜİK dış ticaret verileri

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı dış ticaret verileri baz alınarak Agrimetre tarafından hazırlanan verilere göre, bu yılın ocak-eylül döneminde tarım, gıda ve içecek sektörü 14,63 milyar dolarlık ihracat ve 11,74 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ihracat rakamları

9 aylık dış ticaret verileri ülkeler bazında incelendiğinde, en çok ihracat yapılan ilk 3 ülke; 2 milyar 71 milyon dolar ile Irak, 1 miyar 196 milyon dolar ile Almanya ve 849 milyon dolar ile Rusya olarak belirlendi. Söz konusu 3 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 28,1’ini oluşturdu.

İhraç edilen ürünler

Ülkelere göre en çok ihraç edilen ürünler Irak için un, tavuk eti, gofret ve waffle, Almanya için ambalajlı fındık, fındık içi ve kiraz, Rusya için de şeftali, palm yağı ve kiraz oldu.

Türkiye’nin ithalat rakamları

Yılın 9 ayında en fazla ithalat yapılan ülkeler 2 milyar 223 milyon dolar ile Rusya, 1 miyar 125 milyon dolar ile Brezilya ve 694 milyon dolar ile ABD olarak kayıtlara geçti. Rusya, Brezilya ve ABD’den yapılan ithalat toplam ithalatın yüzde 34,4’ünü oluşturdu.

İthal edilen ürünler

Rusya’dan yapılan ithalatta öne çıkan ürünler buğday, ayçiçeği yağı ve ayçiçeği olurken, Brezilya’dan yapılan ithalatta soya fasulyesi, kahve, tütün, ABD’den yapılan ithalatta ise etilen glikol, DDGS (kurutulmuş damıtık tahıl ve çözünür maddeleri) ve badem içi ürünleri öne çıktı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img