28 Ekim 2020
Ana Sayfa Yerel Moskova'daki sabit sermaye yatırımı arttı

Moskova’daki sabit sermaye yatırımı arttı

Moskova’daki sabit sermaye yatırımı iki katından fazla arttı. Yatırımların son on yılda 2 trilyon, 900 milyar ruble olduğu açıklandı.

Moskova Belediye Başkanı’nın Ekonomik Politikadan Sorumlu Yardımcısı Vladimir Yefimov, 2010’dan itibaren Moskova’daki sabit sermaye yatırımlarının hacminin 733 milyardan 2 trilyon 900 milyar rubleye yükseldiğini belirtti.

Yatırımlar 2.3 kat arttı

Yefimov, on yıldan fazla bir sürede göstergenin 2.3 kat arttığını belirterek “Geçtiğimiz yıl, yatırımlar 2018’e göre neredeyse yüzde 8,9 arttı. Bu yılın ilk yarısında, yatırım hacmi rekor olarak adlandırılabilir (1 trilyon ruble’den fazla)” ifadelerine yer verdi.

Moskova, sabit varlıklara yapılan toplam Rus yatırımının yüzde 15’ini ve Rusya’daki doğrudan yabancı yatırımın yaklaşık yarısını oluşturuyor. Stratejik Girişimler Ajansı’ndan 2020’de Rusya Federasyonu bölgelerinde Yatırım Ortamı Ulusal Derecelendirmesi’nde Moskova, 2015’te 13. sırada yer almasına rağmen, üst üste ikinci yıl birinci sırada yer aldı.

Rusya 28. sırada

Dünya Bankası’nın Doing Business 2020 derecelendirmesinde 2010 yılından bu yana 95 sıra yükselen Rusya, Japonya, Fransa ve İsviçre’nin önünde 28. sırada yer aldı.

Moskova Yatırım ve Sanayi Politikası Departmanı Başkanı Aleksandr Prohorov, başkentteki yatırım faaliyetlerini artırmanın önemli araçlarından birinin Moskova’nın Kalkınması için Hedeflenen Yatırım Programı olduğunu kaydetti. Programın 2020–2022 için yaklaşık 2 trilyon ruble hacminde olduğu açıklandı.

Prohorov açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Bütçe fonları, ulaşım, sosyal alan, iyileştirme, yeni bölgelerin geliştirilmesi ve diğer alanlardaki öncelikli projelerin uygulanmasına yönlendirilir. Başkent, şehirde oluşturulan rahat altyapı da dahil olmak üzere Rus ve yabancı yatırımcıları cezbetmektedir.”

EN ÇOK OKUNANLAR

Erdoğan ile Putin telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon ile görüştü. İki lider başta Suriye olmak üzere, bölgesel meseleler...

Milletvekilinden okullar için korona önerisi

Devlet Duması Milletvekilinden okullar için korona önerisi geldi.  Vlasov, okul tatilinin 1 ay uzatılması önerisinde bulundu.Devlet Duması’nın ve...

Rusya Türkiye’ye mağlup etti

Kadın Futbol Avrupa Şampiyonası eleme maçından Rusya, Türkiye'yi 4-2 mağlup etti.Rusya, Moskova'da konuk ettiği Türkiye Kadın A Milli...

Rusya’da iflas prosedürü gündeme alındı

Rusya’da, Ekonomik Kalkınma  Bakanı Reşetnikov, ifla prosedürünün yeniden gündeme alınması gerektiğini dile getirdi.Bakan Reşetnikov toplumdaki “İflas ettiyse çaldı” anlayışının doğru olmadığını belirtti....