31 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya'dan Dağlık Karabağ mesajı "Taraf tutmuyoruz"

Rusya’dan Dağlık Karabağ mesajı “Taraf tutmuyoruz”

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ülkesinin Dağlık Karabağ konusunda taraf tutmadığını, ancak Türkiye’nin Azerbaycan’ı desteklediğini belirtti.

Rusya, Dağlık Karabağ meselesinde Ermenistan ve Azerbaycan arasında tarafsız kaldığını,adil bir çözümden yana olduğunu BM nezdinde dile getirdi.

Çatışmalar son bulsun

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia,”Türkiye, açıkça Azerbaycan’ı destekliyor, bunu biliyoruz ancak bu bizim Ermenistan’ı Azerbaycan karşısında desteklediğimiz anlamına gelmiyor, durum böyle değil. Biz adil bir çözüm, ateşkes, çatışmaların son bulması ve her iki ülkenin bu gerginliği son vermesini destekliyoruz.” dedi. 

BM Genel Merkezi’nde basın toplantısı

Rusya, BM Güvenlik Konseyi ekim ayı dönem başkanlığını devraldı. Rus Büyükelçi Nebenzia, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

BM Güvenlik Konseyi
BM Güvenlik Konseyi

Türk gazetecilerin,  Rusya’nın uluslararası hukuka ve BM Genel Kurulu kararına göre Ermenistan’a işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilme çağrısı yapıp yapmayacağı sorusuna Nebenzia şu yanıtı verdi: 

”Dağlık Karabağ’daki sorun bizim için büyük bir endişe kaynağı ve endişemiz sınırımıza çok yakın olduğu için değil Moskova’nın her iki ülkeyle de özel ilişkileri olduğu için. Yaşananlara üzülüyoruz. Ağır bedeller ve ağır can kayıplarının olduğu büyük ölçekli askeri çatışmanın ortasında BM Genel Kurulu kararının tam olarak uygulanmasını bekleyemezsin.”

“Taraflar müzakereye başlasın”

Dağlık Karabağ sorununun yıllardır görüşüldüğünü ve kabul edilmeye çok yakın tekliflerin kabul görmediğini belirten Nebenzia, ”Her şeyden önce yapılması gereken çatışmayı derhal durdurmak ve müzakerelere dönmek. Biz ara buluculuk teklif ettik. Dışişleri Bakanı Lavrov da taraflara Moskova’da görüşmeyi teklif etti” dedi.

Krizin ”Türkiye ve Rusya’yı farklı tarafları destekleyen ülkeler olarak karşı karşıya getirdiği” yönünde bir soruya ise Nebenzia şöyle cevap verdi: 

”Türkiye, açıkça Azerbaycan’ı destekliyor, bunu biliyoruz ancak bu bizim Ermenistan’ı Azerbaycan karşısında desteklediğimiz anlamına gelmiyor, durum böyle değil. Biz adil bir çözüm, ateşkes, çatışmaların son bulması ve  her iki ülkenin bu gerginliği durdurmasını destekliyoruz.” 

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenistan’ın planı ve umudunu, Rusya suya düşürdü

Rusya, Ermenistan'ın çatışmalara kendisini dahil etme planı ve umudunu suya düşürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarındaki anlaşmaya istinaden yardım isteyen Ermenistan'a "Çatışmalar topraklarınızda...

Rusya’da günlük vaka sayısı 18 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı 18 bini geçti. Ülkede son 24 saatte 334 kişi daha koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka...

Dünya geneli vaka sayısı, 46 milyonu aştı

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 46 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 194 bin 423 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya Premier Ligi

Rusya Premier Ligi konusunda en kapsamlı bilgiyi burada bulabilirsiniz.Rusya Premier Ligi 1992 yılında kuruldu.  Rusya Premier Ligi’nde...