25 Eylül 2020
Ana Sayfa Gündem Putin ve Lukaşenko, Soçi’de bir araya gelecek

Putin ve Lukaşenko, Soçi’de bir araya gelecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile Soçi’de bir araya gelecek. İkili, bölgesel ve iki ülke meselelerini masaya yatıracak.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı basın sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 14 Eylül Pazartesi günü Soçi’de Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya geleceğini belirtti.

Mevcut durum görüşülecek

Peskov, ülkelerin liderlerinin Belarus’taki mevcut durumu görüşeceğini bildirdi. İki liderin,  ticaret, ekonomi, enerji, kültür ve insani alanlarda büyük ortak projelerin hayata geçirilmesi için çalışacak.  Putin ve Lukaşenko, müttefik devleti içindeki entegrasyon süreçlerini geliştirme umutlarını da görüşecek.

Görüşmenin ardından basın toplantısı olmayacak

Peskov, görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı planlanmadığını da sözlerine ekledi. Herhangi bir belgeyi imzalama planların da olmadığını açıkladı.

9 Ağustos‘ta Lukaşenko’nun kazandığı Devlet Başkanlığı seçimlerinden sonra Belarus’ta kitlesel muhalefet protestoları başladı. Merkez Seçim Komisyonu‘na göre oyların yüzde 80.1’ini Lukaşenko aldı. İlk günlerde eylemler güvenlik güçleri tarafından bastırılırken, resmi verilere göre ilk günlerde 6 bin 700’ün üzerinde kişi gözaltına alındı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den ABD’ye, siber güvenlik mesajı: Birlikte çalışalım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye siber güvenlik mesajı verdi. Putin, ABD'ye siber güvenlik konusunda birlikte çalışmayı önerdi.

Moskova’da 49 market, maske cezasından kapatıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 49 market maske cezasından kapatıldı.RIA Novosti’nin haberine göre,  Moskova’da maske  kuralına uymayan 6 market önceki...

Ruble, dolar ve euro karşısında değer kazandı

Rusya resmi para pirimi ruble, dolar ve euro karşısında bugün değer kazandı. Euro  89.69 ruble’ye gerilerken, dolar değer kaybederek 76.85 ruble oldu.

Peskov “Lukaşenko’yu tanımamak uluslararası hukuka aykırıdır”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Belarus Cumurbaşkanı Lukaşenko'nun meşruiyetinin tanınmamak,uluslararası hukuka aykırıdır" açıklamasını yaptı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,...