spot_img
-10 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusların Temmuz ayında sahip oldukları serbest para miktarı rekor seviyede arttı

Rusların Temmuz ayında sahip oldukları serbest para miktarı rekor seviyede arttı

Rus Araştırma Şirketi Romir, Temmuz ayında Rusların “serbest para” hacminin bu yılın Haziran ayına göre yüzde 13,7 arttı 28 bin 300 rubleye kadar arttığını ve bu ay için endeks hesaplamasının tüm dönemi için maksimum gösterge olduğunuz belirtti.

Serbest para endeksi, hane halkı geliri ile gerekli ürün ve hizmetlere yapılan harcamalar arasındaki farktır. Ortalama hane gelirleri Romir ve Rusya İstatistik Kurumu (Rosstat) tarafından yapılan hesaplamalara göre belirlenirken, maliyetler holdingin hanelerinin taranmış panel verilerine göre tahmin ediliyor.

Şirketin araştırmasında yer alan açıklamada “Ertelenmiş talep faktörü zaten ortadan kalkıyor ve Temmuz ayında Ruslar daha aktif bir şekilde tasarruf etmeye başladı ve bu da endekste bir artışa neden oldu. Ruslar, önceki aylarda keskin bir düşüş gösteren birikimlerini artırmak istiyor” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz üç yılda, Temmuz ayında “serbest para” hacmi Haziran ayına göre tam tersine azaldı. Endeksin Ocak-Temmuz 2020 tarihindeki ortalama değeri 22 bin 200 ruble idi.

Romir, tüm şehir türlerinde “serbest para” hacminde bir artışa dikkat çekiyor. Örneğin nüfusu 1 milyonu geçen şehirlerde  endeks Haziran ayına göre yüzde 12.4 artarak 35 bin 400 rubleye ulaştı. Nüfusu 500 bin ile 1 milyon arasında olan şehirlerde “serbest para” miktarı yüzde 12,5 artarak 32 bin 500 ruble olarak gerçekleşti.

Uzmanların açıklamalarımda aynı zamanda “100 ila 500 bin б nüfuslu şehirlerde, artışın daha belirgin olduğu ortaya çıktı (yüzde) 17,2. Temmuz ayında endeksin değeri 18,4 bin rubleye eşitti” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img