spot_img
3.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya: Aşımız güvenli, eleştiriler temelsiz

Rusya: Aşımız güvenli, eleştiriler temelsiz

Rusya  Sağlık Bakanı Muraşko, buldukları korona aşısına başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen eleştirilerin temelsiz olduğunu belirtti. Bakan Muraşko aşılarının güvenli olduğunun altını çizdi.  

Rusya’nın bulduğunu açıkladığı ve tüm dünyada heyecana neden olan korona aşısının yankıları devam ediyor. Başta Amerika olmak üzere bir çok ülke Rusya’nın bulduğu aşıya temkinli bakılması gerektiğini ileri sürdü.

“Eleştirilir temelsiz, aşımız bilimsel çözümdür”

Yurt dışından gelen bu açıklamalara Rusya Sağlık Bakanı Muraşko’dan  yanıt geldi. Rusya Federasyonu Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, yurtdışında Rus aşısına gelen eleştirilerin temelsiz olduğunu belirtti.

Bakan Muraşko yaptığı açıklamada “Görünüşe göre belli bir rekabet hisseden, Rus ilacının avantajlarını hisseden yabancı meslektaşlar, bizim görüşümüze göre kesinlikle temelsiz olan bazı eleştirilerde bulunuyorlar. Ancak dana öncede dediğim gibi Rus aşısı, halihazırda bazı klinik bilgi ve verilere sahip bir çözümdür” ifadelerini kullandı.

“Önceliğimiz iç pazar, iki hafta içinde piyasada”

Bakan, birçok ülkenin araştırma için belirli zorunlu yöntemleri kullandığını hatırlatarak açıklamalarında “Bununla birlikte, aşının oluşturulduğu platform iyi çalışılmış ve güvenlidir. Bu platform daha önce diğer ilaçların sentezi ve üretimi için kullanılıyordu. Öncelikle Rusya’da bulunan sektörler, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamamız gerektiğinden iç pazara odaklanacaklar” dedi. Bakan, aşının ilk paketlerinin iki hafta içinde piyasaya sürüleceğini bildirdi. Bilindiği üzere aşılanma doktorlar da dahil olmak üzere gönüllü olarak yapılacak. 

Aşı yurt dışına da sunulacak

Bakan Muraşko  aşı üretimini yurt dışına da sunulacağını ifade etti. Bu konudaki görüşmelerin sürdüğünün altını çizen bakan örneğin Rusya Direkt Yatırımlar Fonu, teknoloji ve ilaç ihracatına doğrudan katıldığını dile getirdi. Bakan Muraşko, aşının  iç pazar için yeterli olursa yurtdışına temin edilebileceğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img