20 Eylül 2020
Ana Sayfa Ekonomi ATOR, Türkiye'ye seyahat eden turistler için bilgileri açıkladı

ATOR, Türkiye’ye seyahat eden turistler için bilgileri açıkladı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), bazı açıklamaların aksine hasta yolcu ile temas eden tüm turistlerin karantinaya alınmayacağını belirtti.

ATOR tarafından yapılan açıklamada pozitif sonuç olması durumunda, yolcunun tedavi için bir devlet kliniğine gönderileceği belirtilerek “Bu durumda su çiçeği ile aynı kurallar geçerlidir. Hasta iyileşmiş olsa bile ama karantinası bitmediği için uçuşu kaçırırsa dönüş biletini sigorta şirketi karşılayacak” ifadelerine yer verildi.

Hastanın yanında oturanlar için şu işlemler uygulanacak:

İlk olarak, önünde, arkasında ve yanlarında iki koltukta oturan tüm yolculara hemen aynı ücretsiz koronavirüs testi yapılacak.

Negatif test sonucu olması durumunda, hastanın yanında oturan turist normal tatiline devam edebilecektir. Karantinada olması gerekmeyecek.

Test yanında oturan vatandaşta koronavirüsü tespit ederse, semptomlara ve durumuna bağlı olarak, devlet hastanesine veya karantinaya gönderilecek.

Yolcuda semptomların otelde fark edilmesi  durumunda, ona ücretsiz bir test verilecek ve bir devlet hastanesine yatırılacak. Bu durumda, Rus sigortacıların sigorta poliçesi de çalışacak.

Türk sağlık yönetiminin kurallarına göre, gelen bir uçuşta COVID-19 semptomları olan bir kişi tespit edilirse, hızlı bir PCR testinden geçecek (Turistler için ücretsiz olacak). Sonuç için bekleme süresi dört saate kadar olacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Testi pozitif çıkan Rus şarkıcı, karantinaya alınınca yardım istedi

Tatil için gittiği Antalya’da koronavirüs testi pozitif çıkan Rus şarkıcı Rita Dakota,  karantinaya alınınca ülkesinden yardım istedi. Dakota, sosyal medya hesabından  “Eve...

Muraşko “Aşıdan önce, önlemlere uyun” çağrısında bulundu

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, toplu aşılama başlamadan önce vatandaşlarına “Aşıdan önce, önlemlere uyun” çağrısında bulundu.

Antalya’nın turist rekoru, Rusların oldu

Turizm kenti Antalya’ya 1 Ocak- 13 Eylül tarihleri arasında 2 milyon 3 bin 946 turist geldi. Antalya’nın turist rekoru bu sene de...

Rus uçakları rekor kırdı

İki adet Rus stratejik bombardıman uçağı Tu-160,  Kuzey Kutbu ve Pasifik okyanuslarının üzerinden uçarak 20 bin kilometreyi aştı. İniş yapmadan havada...