spot_img
13.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaSporSpor Bakanlığı, Rusya'daki en popüler spor dalını açıkladı

Spor Bakanlığı, Rusya’daki en popüler spor dalını açıkladı

Rusya Spor Bakanlığı Yüksek Performanslı Sporlar Departmanı Müdürü Aleksey Drozdov, ülkedeki en popüler spor dalının istatistiklere göre futbol olduğunu açıkladı.

Ülkede 3 milyondan fazla insanın futbol alanında faaliyet gösterdiğini vurgulayan Drozdov, konu hakkında yaptığı açıklamada “Futbol, ​​3 milyondan fazla sporcunun bulunduğu en popüler spor dalıdır. Şu anda bu dalda Rusya’nın 60 farklı bölgesinde yaklaşık 24 bin spor tesisi yer alıyor” diye konuştu.

Geçen yıl içinde Spor Bakanlığı tarafından futbolun kapsamlı gelişimi konusunda 68 yeni anlaşma imzalandığını hatırlatan Drozdov, özellikle çocuklar için futbolun gelişimine özellikle dikkat edildiğini bildirdi.

UEFA, yakın zamanda Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi nedeniyle Rus futbol takımlarının gelecek sezon da Avrupa kupalarından men edildiğini ve EURO 2028 ve EURO 2032 Avrupa Şampiyonaları ev sahipliği başvurularının geçersiz sayıldığını açıklamıştı.

UEFA’dan yapılan yazılı açıklamada, UEFA İcra Kurulu, 28 Şubat’ta tüm Rus temsilci takımlarının ve kulüplerinin bir sonraki duyuruya kadar UEFA organizasyonlarında yarışmasının askıya alma kararına ek olarak, bugün bu kararın yaklaşan müsabakaları üzerindeki etkileriyle ilgili bazı kararlar aldı.

 2022/23 UEFA kulüp müsabakaları

UEFA İcra Kurulunun aldığı karara göre, Rus takımları gelecek sezonda da UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, UEFA Avrupa Konferans Ligi ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edemeyecek.

EURO 2028 ve 2032 ev sahipliği başvuruları

UEFA İcra Kurulu, ayrıca Rusya Futbol Birliği (FUR) tarafından EURO 2028 veya EURO 2032’ye ev sahipliği yapmak için sunulan teklifin, uygun olmadığını ve ev sahipliği başvurularının geçersiz sayıldığı açıklandı.

Türkiye Futbol Federasyonu da 2028 Avrupa Şampiyonası finallerinin Türkiye’de düzenlenmesi için UEFA’ya resmi adaylık başvurusunda bulunmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img