10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da online ticaret pazarı yüzde 44 büyüdü

Rusya’da online ticaret pazarı yüzde 44 büyüdü

Ocak-Şubat 2021 tarihlerinde Rusya online ticaret pazarı 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 44’ün üzerinde artarak 431 milyar 300 milyon ruble hacme ulaştı.

Rusya’daki en büyük çevrimiçi mağazalar 

Rusya’da en çok tercih edilen ve kullanılan internet mağazaları şöyle;

Wildberries.ru
Ozon.ru
Lamoda.ru
Mvideo.ru
Apteka.ru

İnternet Ticaret Şirketleri Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Ocak 2021 tarihinde Rusya’da yurtdışı ticaret hacmi yıllık bazda yüzde 39 azalırken, şubat ayında ise yüzde 30 azaldı. Farklı segmentlerde (giyim ve ayakkabı, elektronik ve ev aletleri, çocuk ürünleri) düşüş yüzde 30 ile yüzde 80 arasında değişti.

İnternet Ticaret Şirketleri Birliği temsilcileri, mevcut yasama girişimleri çerçevesinde bir dizi yurtdışı şirketinin Rusya’daki işlerini aktif olarak yerelleştirmeye başladığını ve online mağazaların oluşturulması, altyapının geliştirilmesi için yatırım yapmaya hazır olduklarını gösterdiklerini bildirdi. Söz konusu dönemde yerelleşmiş yurtdışı ticaretinin Rusya iç pazarının hacmine katkısı 30 milyar rubleden fazla oldu.

Birlik, 2020 yılında internet ticaretinin Rus bütçesine vergi indirimleri şeklinde katkısının 80 milyar ruble ve gümrük ödemeleri şeklinde yaklaşık 2 milyar ruble olduğunu kaydetti.

Araştırmacıların verilerine göre 2020-2021 yıllarında yerli e-ticaretin gelişmesi, işgücü talebinde de artışa neden oldu. 2020 yılında bu alanda 100 binden fazla yeni iş yeri yaratıldı.

İnternet Ticaret Şirketleri Birliği Başkanı Artem Sokolov, 2021’in başında iç pazarı güçlendirme ve Rus şirketlerinin teknoloji ve yetkinliklerini güçlendirme yönünde istikrarlı bir eğilim olduğunu söyledi. Ayrıca bu sonuçlar Avrasya Ekonomik Komisyonu’nun Rus ve yabancı satıcılar ile üreticiler için eşit rekabet koşulları yaratmaya yönelik sistematik adımlarla sağlanıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...

Rus mallarının ihracata uygun olmadığı açıklandı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan anket sonucu hazırlanan raporda, ülkede üretilen malların ihracatını artırmanın önündeki en büyük engelin üretim ile dışarıdan gelen...