1 Mart 2021
Ana Sayfa Ekonomi Macaristan, Rusya'ya Sputnik V siparişi verdi

Macaristan, Rusya’ya Sputnik V siparişi verdi

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto Peter, Rusya ‘dan 2 milyon doz Sputnik V koronavirüs aşısı alacaklarını bildirdi.

Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto Peter, ülkesinin Macaristan’ın Rusya’dan  2 milyon doz Sputnik V yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşısı satın alımı konusunda anlaştığını söyledi.

İlk parti, Şubat’ta Macaristan’a ulaşacak

Szijjarto, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, Rusya ile vardıkları  anlaşma kapsamında COVID-19 aşısının ilk partisinin 30 gün içinde ülkeye ulaşacağını belirtti.

1 milyon Macar, Suputnik V ile aşılanacak

2 milyon doz aşı ile 1 milyon kişinin aşılanacağını ve siparişin tamamının 90 gün içinde Macaristan’a ulaşacağını ifade eden Szijjarto, “Şimdiden başlayarak 30 gün içinde 300 bin kişiyi aşılamaya yetecek kadar aşı ulaşacak. Sonraki 30 günde yarım milyon kişiye, son partide ise 200 bin kişiye yetecek miktarda aşı ulaşacak.” dedi.

Szijjarto, Macaristan’ın aşı konusunu siyasi bir mesele olarak görmediğini ve aşı programını hızlandırmak için çabaladığını söyledi.

Rusya ile doğal gaz anlaşması imzalandı

Macaristan’ın Rusya ile 26 yıllık doğal gaz tedariki sözleşmesinin de ekimde biteceğini aktaran Szijjarto, gaz tedarikinin devamı konusunda Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile siyasi anlaşma imzaladıklarını kaydetti.

AB’yi aşı tedarikinde yavaş

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, dün düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun COVID-19 aşısı tedariki konusunda çok yavaş hareket ettiğini, bu yüzden hükümetin aşı için Çin ve Rusya ile görüştüğünü söylemişti.

Dikkatinizi çekebilir Macaristan Sputnik V’i onayladı

EN ÇOK OKUNANLAR

Mishustin, yeni bir ayrıcalıklı destek kredisi programını onayladı

Bakanlar Kurulu'nun basın servisi yaptığı açıklamada Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin'in pandemiden en çok etkilenen sektörlerden girişimcileri desteklemek için 7,7 milyar ruble tutarında...

Gazprom’un doğal gaz üretimi ve ihracatı ocak-şubat döneminde yükseldi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 89,9 milyar metreküp,...

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini...

Rusya Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.