26 Kasım 2020
Ana Sayfa Ekonomi Tur operatörlerine ‘Geri Ödeme’ kuralı değişti

Tur operatörlerine ‘Geri Ödeme’ kuralı değişti

Rusya’da, Covid-19 nedeniyle tur operatörlerine sağlanan, geri ödeme yapma kuralı değişti.

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mişustin, tur operatörlerine koronavirüs ile ilgili masrafları karşılamak için sübvansiyon verme mevuatında değişiklikler yaptı.

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mişustin

Yapılan değişikliğin içeriği

Bakanlar Kurulu Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada “Devlet desteği sağlama kurallarında, sübvansiyonun, ülkedeki resmi kısıtlamaların getirilmesinden sonraki iki hafta içinde, turistleri alan sektör katılımcılarına verilmesi şartı vardı. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisinin (Rospotrebnadzor) tavsiyelerine uyan tur operatörleri, Rusları daha önce yabancı tatil yerlerinden geri getirmeye başladı. Sübvansiyon alabilmeleri için, devlet desteği sağlamaya yönelik kuralların değiştirilmesine karar verildi” denildi.

Yapılan açıklamada artık belirli bir ülkede kısıtlamaların resmi olarak getirildiği tarihe bakılmaksızın, 24 Ocak – 30 Mart arasındaki dönem için tur operatörlerine turist alma masraflarının geri ödeneceği kaydedildi.

Yapılan destek, turizm sektörünü desteklemek için 3 milyar 500 milyon Ruble tahsis edildiği de eklendi. Para, iade edilemeyen biletlerin maliyetini kısmen karşılamayı ve kötü epidemiyolojik durumu olan ülkelerden turist taşıma masraflarını karşılamayı amaçlıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Dünya genelinde vaka sayısı 61 milyona dayandı

Dünya genelinde Covid-19 tespit edilen vaka sayısı 61 milyona dayandı. Virüs nedeniyle 1 milyon 426 bin 843 kişi hayatını kaybetti.

Rusya’da günlük vaka sayısı arttı

Rusya'da koronavirüs günlük vaka sayısı iki günlük düşüşten sonra bugün arttışa geçti. Ülkede belirlenen günlük vaka sayısı 25 bin 487 oldu.

Brent petrol 48,64 dolar oldu

Brent petrol fiyatı, bugün saat 09.37 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,23 artışla 48,64 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 48,64 dolardan işlem görüyor.

Rus Bilim insanları, 3D yazıcıyla kıyafet tasarlayıp üretti

Rus bilim insanları, 3D yazıcıda termoplastik poliüretan giysiler tasarlayarak, ürünlerin özelliklerini alışılagelmiş tekstil ürünlerinin içeriklerine yakın üretmeyi başardı.RIA...