25 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Yeni korona aşısının, test edilmesine izin verildi

Yeni korona aşısının, test edilmesine izin verildi

Rusya’da  yeni geliştirilen korona aşısının test edilmesine izin verildiği açıklandı. Aşının klinik deneylerine başlandı.

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı, Çumakov Merkezi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının klinik deneylerine izin verdi.

3 bin gönüllü hazır

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün gereksinimlerini karşılayacak ilaç araştırmasına, üç binden fazla gönüllünün katılacağı belirtildi. Aşının klinik denemesi kısa süre sonra Kirov, St. Petersburg ve Novosibirsk’te başlayacak. Aşıdan sonra gönüllüler 16 gün hastanede izole edilecek.

Klinik deneyler Kasım’da bitecek

Çumakov Merkezi genel müdürü Aydar İşmuhametov yaptığı açıklamada “Bu Kasım ayında klinik deneyleri tamamlamayı umuyoruz” diye konuştu.

Koronavirüse karşı dünyanın ilk aşısı olan “Sputnik V”, Rusya’da Ağustos ayında tescil ettirildi. Aşı Gemaleya Merkezi ve Rusya Direkt Yatırımlar Fonu ile birlikte geliştirildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Gamaleya Merkezi “Temmuz’da önemli gelişmeler olacak”

Gamaleya Merkezi, pandemi konusunda "Temmuz'da önemli gelişmeler olacak" açıklamasını yaptı. Toplu aşılama ve bağışıklık nedeniyle virüsün üstesinden gelineceği bildirildi.

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı. Mağazaya girmek için, App Store ve Google Play'de bulunan özel bir uygulamanın indirilmesi X5 ID‘ye kayıt...

Rus petrol tankerinde patlama

Rus petrol tankerinde patlama meydana geldi: 10 kişi kurtarıldıAzak Denizi'nde bir Rus petrol tankerinde meydana gelen patlama...

Kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti

Otostopla bindiği otomobil kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti.Antalya'nın Alanya ilçesinde otostopla bindikleri otomobilin kaza yapması sonucu,...