25 Eylül 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya’da doğum parası artırıldı

Rusya’da doğum parası artırıldı

Çalışma Bakanlığı, Rusya’da doğum parasının artırıldığını açıkladı. İlk çocuk için doğum parası 483 bin 822 ruble olarak belirlendi.

Rusya Çalışma Bakanlığı’nın basın servisi, Rusya’da  çocuğu olan ailelere verilen  para yardımının artırıldığını açıkladı.

İşte ödenecek miktarlar;

Yapılan açıklamaya göre, ilk çocuk için ödeme 483 bin 882 ruble olacak. Aile, ilk çocuk için doğum sermayesi almadıysa, ikinci çocuk için ödeme 639 bin 432 ruble ödenecek.  Aksi takdirde ikinci çocuğun doğumu için 155 bin 550 ruble nakti yardım yapılacak.

Bütçeden 443.3 milyar ruble pay ayrıldı

2021 yılında doğum sermayesi için devlet bütçesinden, toplam 443.3 milyar ruble ödeme yapılması planlanıyor.

Bu sene doğanlar için ödemeler yapıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Mart’ta sermaye programını genişletti. Böylece 2026 yılı sonuna kadar yardım geçerliliği uzatıldı. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren, ilk çocuğun doğduğu veya evlat edinildiği ailelere ödeme yapılmaya başlandı.

Yardım, evlat edinenlere de verilecek

Evlat edinme konusundaki tasarının 1 Ocak 2020’de  yürürlüğe girmesi halinde ilk çocuğunu evlat edinen babalar da bu haktan yararlanabilecek.

Çalışma ve Sosyal Koruma Bakan Yardımcısı Olga Batalina, ailelerin neredeyse yüzde 97’sinin yaşam koşullarını iyileştirmek için bu maddi  yardımı kullandığı açıkladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den ABD’ye, siber güvenlik mesajı: Birlikte çalışalım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye siber güvenlik mesajı verdi. Putin, ABD'ye siber güvenlik konusunda birlikte çalışmayı önerdi.

Moskova’da 49 market, maske cezasından kapatıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 49 market maske cezasından kapatıldı.RIA Novosti’nin haberine göre,  Moskova’da maske  kuralına uymayan 6 market önceki...

Ruble, dolar ve euro karşısında değer kazandı

Rusya resmi para pirimi ruble, dolar ve euro karşısında bugün değer kazandı. Euro  89.69 ruble’ye gerilerken, dolar değer kaybederek 76.85 ruble oldu.

Peskov “Lukaşenko’yu tanımamak uluslararası hukuka aykırıdır”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Belarus Cumurbaşkanı Lukaşenko'nun meşruiyetinin tanınmamak,uluslararası hukuka aykırıdır" açıklamasını yaptı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,...