25 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya Merkez Bankası, bankalara dolandırıcılık uyarısı yaptı

Rusya Merkez Bankası, bankalara dolandırıcılık uyarısı yaptı

Rusya  Merkez Bankası,  ülkedeki bankalara müşteri bilgilerinin ele geçirildiği dolandırıcılık uyarısında bulundu.

Merkez Bankası, bankaları, müşterilerin hesap bakiyeleri hakkında bilgi elde elden,  yeni bir dolandırıcılık planı konusunda uyardı.

Çağrı sayısından şüphelenildi

Kredi kuruluşlarından biri, müşterilerine gelen çağrı sayısının artmasında şüphelendi. Bunun üzerine yapılan incelemede, gelen çağrıların dolandırıcılardan olduğu tespit edildi. Dolandırıcıların, müşteri numaralarının yerine, etkileşimli ses menüsü (IVR) sistemine telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Hesap bakiyesini elde etmişler

Dolandırıcılar, banka müşterilerinin hesap bakiyesini elde etti. Daha sonra belirledikleri müşterileri arayıp, kendilerini banka çalışanları olarak tanıttı. Müşterileri inandırmak için ise bankadaki bakiyesi hakkında bilgi verildi. Böylece müşterilerin hesap ve banka kart bilgileri tamamen elde edildi.

Merkez Bankası, bankalara bu konuda gerekli uyarıları yaptı. Konu ile ilgili soruşturma açıldı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da 63 kişiye maske cezası

Moskova'da, Alış Veriş Merkezleri'ne (AVM) gelenlerin arasından 63 kişiye maske cezası verildi. Maske takmayan ziyaretçilere 4 bin ruble para cezası kesildi.

Nurmagomedov’dan akıllara kazınacak galibiyet

Dağıstanlı sporcu Nurmagomedov’dan akıllara kazınacak galibiyet geldi. UFC hafif siklet şampiyonluğu maçında Justin Gaethje’yi yenmeyi başardı.Dağıstanlı...

Gamaleya Merkezi “Temmuz’da önemli gelişmeler olacak”

Gamaleya Merkezi, pandemi konusunda "Temmuz'da önemli gelişmeler olacak" açıklamasını yaptı. Toplu aşılama ve bağışıklık nedeniyle virüsün üstesinden gelineceği bildirildi.

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı. Mağazaya girmek için, App Store ve Google Play'de bulunan özel bir uygulamanın indirilmesi X5 ID‘ye kayıt...