spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 19 Eylül 2023 

Rusya’da dün neler oldu? 19 Eylül 2023 

Dün, 19 Eylül 2023’te gün içinde yaşanan ve Rusya basınında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya’da COVID-19 vakaları bir anda arttı, Mahkeme Novoye Velichiye hareketini aşırıcı olarak tanıdı, Güney Kore, Rus Büyükelçi’yi Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı, Estonya, Rus plakalı araçlara el koymayı reddetti ve Erdoğan: Rusya’ya Batı’ya güvendiğim kadar güveniyorum…

Rusya’da COVID-19 vakaları bir anda arttı

Rusya Federasyonu’nda COVID-19 vakaları bir hafta içinde yüzde 48 oranında arttı. İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor), şu anda ülkede kısıtlayıcı önlemler alma planlarının olmadığını belirtti.

Stopcoronavirus.rf portalına göre 11-17 Eylül tarihleri arasında Moskova’da 4 bin 617 COVID-19 vakası tespit edildi, üç kişi öldü.

Başkent için hazırlanan raporda “Hafta boyunca tespit edilen vaka sayısı 4 bin 617, hastaneye kaldırılan kişi sayısı 590, iyileşen kişi sayısı 3 bin 246, ölen kişi sayısı ise üç” denildi.

Mahkeme Novoye Velichiye hareketini aşırıcı olarak tanıdı

Moskova Şehir Mahkemesi, Novoye Velichiye  (Yeni Büyüklük) hareketini aşırıcı olarak tanıdı. Hareket, bir dizi üyesinin tutuklanmasının ardından 2018 yılında ün kazandı. Soruşturma versiyonuna göre, aktivistler anayasal düzeni devirmek ve geçici bir hükümet kurmak istiyorlardı.

Güney Kore, Rus Büyükelçi’yi Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

Rusya’nın Güney Kore Büyükelçi, Putin ve Kim Jong-un arasındaki görüşmeler nedeniyle Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Rus Büyükelçi’ye Moskova ve Pyongyang arasında askeri işbirliğiyle ilgili konularda yapılan temaslardan duyulan memnuniyetsizlik ifade edildi ve Kuzey Kore ile askeri ilişkilerin geliştirilmesinin “derhal” durdurulması istendi.

Letonya’dan sınır dışı edilen Ruslar

Estonya, Letonya’dan sınır dışı edilen ve Letonca dil sınavında başarısız oldukları için ülkeyi terk etmeleri istenen 3 bin 600 Rus’u kabul etmeyecek. Estonya, “eğer bu bir Rus vatandaşıysa, Rusya’nın onu kabul etmesi gerektiği” konusunda ısrar ediyor.

Şoygu, İran Genelkurmay Başkanı Bakıri ile Karabağ’ı görüştü

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri ile Karabağ’daki durumu görüştü.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şoygu ile Bakıri beraberindeki heyet ile İran’ın başkenti Tahran’da bir araya geldi.

Müzakerelerde ikili askeri iş birliğine ilişkin güncel konuların tartışılmasını öneren Şoygu, “Bu elbette Suriye’yi, Afganistan’ı ve bugün kuzey komşunuz Karabağ’da yaşananları da içeriyor.” ifadesini kullandı.

Estonya, Rus plakalı araçlara el koymayı reddetti

Estonya İçişleri Bakanlığı Rus plakalı araçlara el koymayacağını açıkladı. İçişleri Bakanı Lauri Läänemets, Estonyalı yetkililerin Rus plakalı arabalara el koymayacaklarını, arabaların belirli bir süre içinde Estonya’da tescil edilmesi veya ülke dışına çıkarılması gerektiğini söyledi.

Kremlin, Azerbaycan ve Ermenistan’a üçlü anlaşmalara uyma çağrısı yaptı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karabağ ile ilgili daha önce Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan üçlü anlaşmalara uyulması gerektiğini belirterek, “Herkesi bu belgelerin hükümlerine, yeni gerçekleri de dikkate alarak uymaya çağırıyoruz.” dedi.

Erdoğan: Rusya’ya Batı’ya güvendiğim kadar güveniyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan PBS kanalına konuştu. Erdoğan, “Batı ne kadar güvenilirse Rusya da en az o kadar güvenilirdir. 50 senedir bizi kapısında bekleten AB’dir. Şu anda Batı’ya ne kadar güveniyorsam Rusya’ya da o kadar güveniyorum” dedi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img