spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya Maliye Bakanlığı BAE ile vergi anlaşması müzakerelerine devam edecek

Rusya Maliye Bakanlığı BAE ile vergi anlaşması müzakerelerine devam edecek

Sazanov: Rusya Maliye Bakanlığı BAE ile vergi anlaşması müzakerelerine devam edecek

Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Sazanov gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Maliye Bakanlığı’nın BAE ile vergi anlaşması müzakerelerini sürdürdüğünü ve bir sonraki turun önümüzdeki ay içinde yapılacağını söyledi.

Bakan Yardımcısı, BAE ile vergi anlaşmasına ilişkin müzakerelerin nasıl ilerlediği sorusu üzerine, “Pozisyonlarımızı yakınlaştırıyoruz. Bir sonraki tur önümüzdeki ay içinde gerçekleşecek. Çalışıyoruz.” dedi.

Sazanov ayrıca “Rus iş dünyasından ilgi olması halinde, müzakere edilmesi gereken diğer yetki alanlarıyla da müzakereler mümkün. Biz açığız. Şu anda Arap Emirlikleri ile müzakere ediyoruz.” diye ekledi.

Müzakerelerin sadece BAE ile olup olmadığı sorulduğunda ise şu yanıtı verdi: “Evet. Umman ile imzaladık, şimdi onay için gidecek. Malezya ile müzakereleri tamamladık ve şimdi Arap Emirlikleri ile müzakere sürecindeyiz.”

Haziran ayı başında Umman devlet haber ajansı ONA ve Rusya Maliye Bakanlığı, Umman Sultanlığı ve Rusya hükümetlerinin Muskat’ta iki ülke arasındaki yatırım işbirliğini genişletmek amacıyla gelir üzerinden çifte vergilendirmenin önlenmesi ve vergi kaçakçılığının önlenmesine ilişkin bir anlaşma imzaladığını bildirdi. Protokolün hükümlerinin 2024 yılı başından itibaren yürürlüğe girmesi için onaylanmasının bu yılın sonuna kadar gerçekleşmesi gerektiği belirtilmişti.

Türkiye ile de çalışmalar sürüyor

Haziran ayının ilerleyen günlerinde Sazanov, bakanlığın Türkiye, BAE ve Malezya ile vergi anlaşmalarını karşılıklı kabul edilebilir çözümler arayarak düzenlemek için çalışmaya devam ettiğini açıklamıştı.

Geçen yılın sonunda Maliye Bakanlığı BAE, Türkiye ve Malezya ile vergi anlaşmalarını müzakere etmeye hazırlandığını ve Umman ile de imzalanması için her şeyin hazır olduğunu açıklamıştı. O dönemde Maliye Bakanlığı, bu ülkelerle vergi anlaşmalarının gözden geçirilmesi ve yenilerinin imzalanmasının amacının, Rusya’da diğer yetki alanlarıyla rekabet edebilecek rahat vergi koşulları yaratarak Rus ekonomisine doğrudan yatırım çekmek olduğunu açıklamıştı.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img