spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelSobyanin, göreve resmen başladı

Sobyanin, göreve resmen başladı

Sergey Sobyanin Moskova Belediye Başkanı olarak resmen göreve başladı.

Göreve başlama töreni Zaryadye Park konser salonunda gerçekleşti. Sobyanin ilk olarak Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından tebrik edildi. Ardından salona Rusya ve başkent bayrakları, belediye başkanının resmi rozeti ve Moskova şehrinin tüzüğü getirildi. Moskova Şehri Seçim Komisyonu Başkanı Olga Kirillova, belediye başkanlığı seçiminin geçerli olduğunu ilan etti ve Sobyanin’i yemin etmeye davet etti.

Sobyanin, “Moskova Belediye Başkanının yetkilerini kullanırken Rusya Federasyonu Anayasasına, federal mevzuata, Moskova şehrinin tüzüğüne ve yasalarına uyacağıma, bana verilen görevleri dürüst ve vicdanlı bir şekilde yerine getireceğime, şehrin refahına ve sakinlerinin refahına hizmet edeceğime yemin ederim” dedi.

Törene Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill, Moskova hükümeti bakanları, milletvekilleri, Moskova Bölge Valisi Andrei Vorobyev, kültür adamları ve halktan isimler katıldı.

Moskova belediye başkanlığı seçimleri 8-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve seçimlere katılım oranı %42,5 olmuştur. Nihai verilere göre Sobyanin oyların yüzde 76.39’unu kazanarak 2 milyon 499 bin 114 kişinin oyunu aldı.

Sobyanin ilk olarak Ekim 2010’da, 18 yıldır bu görevi yürüten Yuri Luzhkov’un istifa etmesinin ardından Moskova Belediye Başkanı oldu. Eylül 2013’te yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 51.37’sini alan Sobyanin, beş yıl sonra ise yüzde 70.17 ile yeniden seçildi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img