spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRestoranlar sonbaharda fiyatları artırabilir

Restoranlar sonbaharda fiyatları artırabilir

Rus restoranları sonbaharda fiyatları yüzde 15-20 oranında artırabilir. Bunun ana nedeni gıda, benzin, maaş fiyatlarındaki artış nedeniyle üretim maliyetlerinin artması gösterildi. 

Uzmanlar fiyat artışının sadece yüksek fiyatlı ürünlerin kullanıldığı kalemleri etkilemesi gerektiğine inanıyor. Lokantalar ise menüyü ayarlamayı, yemekteki pahalı ürünlerin payını azaltmayı planlıyor.

Rusya Restorancılar ve Otelciler Federasyonu Başkanı İgor Bukharov konu hakkında yaptığı açıklamada “Restoranlar fiyatları düşük tutmaya çalışıyor, ancak öyle bir nokta geliyor ki, ürünler, benzin, lojistik hizmetler gibi her şeyin fiyatının arttığı bir ortamda bu neredeyse imkansız hale geliyor” dedi.

Bu arada, Haziran ayında, yiyecek içecek sektörü fiyat etiketini ortalama yüzde 10 oranında yükseltti. Ancak restorancılar, fiyat artışının ithal ürünlerin fiyatlarının yüzde 35’e kadar yükselmesinden kaynaklandığını bildirdi. Aynı zamanda, 2022 yılında Rus satış noktalarındaki yemeklerin fiyatı ortalama yüzde 15-20 oranında arttı.

Restcon danışmanlık şirketinin genel müdürü Elena Perepelitsa, bu tür durumlarda her zaman olduğu gibi talebin önce biraz düşeceğini ve sonra toparlanacağını, ancak belki de tam olarak toparlanmayabilir. Perepelitsa, bunun genel enflasyonun ardından maaşların ne kadar hızlı artacağına bağlı olduğunu belirtti.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img