spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAnalistler, Merkez Bankası'nın kilit faiz oranları ilgili iki olası kararını açıkladı

Analistler, Merkez Bankası’nın kilit faiz oranları ilgili iki olası kararını açıkladı

Rus analistlere göre, Rusya Merkez Bankası’nın bugün yapacağı toplantıda kilit faiz oranını ne kadar değiştireceği konusundaki belirsizlik, ruble kuru için bir yol ayrımı yaratıyor; düzenleyicinin muhafazakar kararı rublenin mevcut seviyelerde (dolar 92-97 ruble) zayıflamasını sağlayacak, agresif kararı ise doları 87-94 ruble bandına düşürecek.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’nin görüştüğü analistlerin tahminlerine göre Rusya Merkez Bankası bugün kilit faiz oranını ya mevcut seviyede tutacak ya da 1-3 puan artıracak. Yaz aylarında rublenin keskin bir şekilde zayıflaması Rusların enflasyon beklentilerini arttırdı ve düzenleyici kurum ağustos ayında olağanüstü bir toplantı düzenleyerek anahtar faiz oranını 3,5 puan arttırarak yıllık yüzde 12’ye yükseltti.

Muhafazakar seçenek

Zenit Bank’tan Vladimir Evstifeev, Merkez Bankası’nın kilit faiz oranı konusunda nötr bir karar almasının ya da bir puanlık bir artış yapmasının ruble için en kısıtlı senaryo olacağını söylüyor.

Uzmana göre: “Bu durumda Merkez Bankası’nın sert söylemini sürdürmesi ve enflasyonist süreçlerin hızlanması halinde gelecekteki faiz artırımlarına izin vermesi muhtemeldir. Böyle bir kararla dolar kuru 92-95 ruble sınırları içinde kalabilir.” 

Region Investment Company’den Valery Vaysberg, piyasanın faiz kararının agresif bir varyantına güvendiğini, bu nedenle muhafazakar bir artış durumunda rublenin önemli ölçüde zayıflayabileceğini düşünüyor. Vaysberg, “Bu durumda dolar 95-96,5 rubleye mal olacak” tahmininde bulundu.

Agresif seçenek

Evstifeev, daha sert bir senaryoda, Merkez Bankası’nın kilit faiz oranının yüzde 14’e (+2 yüzde puanı) ya da daha yüksek bir seviyeye çıkarmasını öngörüyor. Uzman isim “Bu durumda, ulusal para birimindeki tasarrufların getirisinde artışa yol açacağı için ruble kısa vadeli destek gösterebilir. Bu senaryoda ruble dolar başına 87-92 seviyesine kadar güçlenebilir” tahmininde bulunuyor.

Freedom Finance Global’den Natalia Milchakova’ya göre Rusya Merkez Bankası’nın en agresif senaryosu rublenin güçlenmesine yardımcı olabilir: Dolar 92 ruble seviyesine gerileyebilir.

Region Investment Company’den Valery Vaysberg, Merkez Bankası faiz artışının agresif seçeneğinin dolar kurunun 93-94 ruble bölgesine gerilemesi anlamına geldiğini söylüyor.

Renaissance Capital’den Sofia Donets ise “2022-2023 deneyimimizde, Merkez Bankası’nın kararına sadece iki kez önemli döviz piyasası tepkisi gördük (her ikisi de planlanmamış bir faiz toplantısı durumunda) Mayıs 2022’de (aşağı yönlü bir döngüde) ve bu Ağustos’ta. Bu durumlarda ruble kurunun 3-3,5 puanlık bir kur değişikliğine kısa vadeli tepkisi yüzde5-10 oldu, ancak her iki durumda da kur dalgalanmalarında başka faktörler vardı ve değişiklikler sürdürülebilir değildi, çünkü mevcut döviz piyasasında döviz kuru eğilimlerinin sürdürülebilir bir şekilde tersine çevrilmesi 2022’den önce olduğundan çok daha uzun bir süre gerektiriyor.” diyor 

Uzman isim, “Bu nedenle, ruble kurunun kilit kurdaki bir değişikliğe ancak piyasayı belirgin bir şekilde şaşırtabilecek bir artış durumunda (örneğin yüzde 15 ve daha yüksek bir artış) fark edilir bir tepki vermesini bekleriz. O zaman döviz kuru dolar başına 90 ruble seviyesine bakabilir” diye özetledi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img