spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 9 Ağustos 2023

Rusya’da dün neler oldu? 9 Ağustos 2023

Dün, 9 Ağustos 2023’te Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya: Moskova’ya silahlı İHA’larla saldırı girişimi engellendi

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkente yönelik iki adet silahlı insansız hava aracıyla (İHA) yapılan saldırı girişiminin engellendiğini bildirdi.

Sobyanin, yaptığı yazılı açıklamada, iki adet silahlı İHA ile Moskova’ya saldırı girişiminde bulunulduğunu belirtti.

İki İHA’nın da hava savunma sistemlerince vurularak düşürüldüğünü aktaran Sobyanin, bu hava araçlarından birinin Minsk otobanı, diğerinin ise Domodedovo bölgesinde imha edildiğini duyurdu.

Sobyanin, ilk belirlemelere göre düşen İHA parçaları nedeniyle yaralanan bulunmadığını ve yetkililerin olay yerlerinde çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Rus yetkililer, Ukrayna’nın Moskova’ya 24, 28, 30 Temmuz, 1 ve 6 Ağustos’ta da İHA ile saldırılar düzenlediğini, ölü veya yaralı bulunmadığını bildirmişti.

Zelenskiy, Rusya’ya karşı saldırının “zor” ve “yavaş” ilerlediğini söyledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin Rusya’ya karşı başlattığı saldırının “zor” ve “yavaş” ilerlediğini bildirdi.

Zelenskiy, Latin Amerika basın kuruluşlarına verdiği röportajda, güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna ordusunun Rus askeri güçlerine daha önce karşı saldırı başlattığına dikkati çeken Zelenskiy, “Saldırı zor ve muhtemelen birilerinin istediğinden daha yavaş ilerliyor.” dedi.

Ellerindeki silahların yetersiz ve bu nedenle savaşmanın “çok zor” olduğunu belirten Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna topraklarından çıkması gerektiğini vurguladı.

Barış formülü

Ukrayna’da barışın tesisine ilişkin bir formül geliştirdiklerine dikkati çeken Zelenskiy, “Bu formül, Ukrayna’da barışın sağlanmasının en doğru ve tek diplomatik yoludur.” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, bu formülün dünyadaki meselelerin çözüm sürecinde kullanılabileceğini söyledi.

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör, Ukrayna’nın savaşı kazanamayacağını savundu

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Tommy Tuberville, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı mücadelesini “bir ortaokul takımının bir üniversite takımıyla oynaması” şeklinde nitelendirerek, Kiev’in savaşı kazanamayacağını savundu.

Tuberville, Fox News’e verdiği röportajda, Rusya’ya karşı mücadelesinde Ukrayna’yı fonlamanın anlamsız olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“Rusya bunu asla yapmamalıydı.” diyen ve Ukrayna’yı desteklediğini belirten Tuberville, “Ancak günün sonunda bu bir ortaokul takımının bir üniversite takımıyla oynaması. Kazanamazlar.” ifadesini kullandı.

Tuberville, “İstediğimiz kadar para saçabiliriz ama NATO’yu ve birliklerimizi oraya göndermedikçe -ki benim bu konuda herhangi bir rolüm varsa bunu yapmayacağız- bu konuda hiç şans yok.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD, Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndaki “üretken” rolünü memnuniyetle karşılıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, Karadeniz Tahıl Anlaşması’na dönmesi için Rusya’ya baskı yapmasından ABD’nin memnun olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ağustos ayında Türkiye’ye yapacağı ziyaretle ilgili soruya, “Türkiye’nin Rusya’yı Karadeniz Tahıl Girişimi’ne yeniden katılmaya zorlamada oynadığı rolü memnuniyetle karşıladığımızı söylemek dışında, ziyaretle ilgili konuşmayacağım.” diye cevap verdi.

Miller, Türkiye’nin tahıl girişimindeki rolü hakkında, “En başında bu girişim için anlaşmaya varılmasına ve Rusya’yı girişimi sürdürmeye ikna etmede yardımcı olmak konusunda çok yapıcıydılar.” ifadesine yer verdi.

Rusya’nın tahıl ticaretinde rubleyle ödeme dönemi başlıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarım ürünlerinin temini için düzenlenen dış ticaret sözleşmeleri kapsamında gerçekleştirilecek ödemelere yönelik özel usulleri belirleyen kararnameyi imzaladı.

Rus tarım ürünlerinin ihracatında, yabancı alıcıların ruble cinsinden doğalgaz ödemelerine benzer bir sistemi zorunlu kılacak kararname, resmi yasal bilgi portalında yayınlanırken, açıklama metninde, “Rus tarım ürünlerinin tedariki için dış ticaret sözleşmeleri kapsamında, yerleşik müzayedelerde yabancı alıcılarla imzalanan anlaşmalarda Z tipi özel ruble hesapları açılması ve özel para biriminin kullanılması gerekecektir” ifadelerine yer verildi.

Rus basını: Rus Büyükelçiliği, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da konsolosluk hizmeti verecek

Rus haber ajansı TASS, Rusya’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Büyükelçiliğinin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) başkenti Lefkoşa’da Rus vatandaşlarına yönelik konsolosluk hizmeti vermeye başlayacağını bildirdi.

TASS’ın haberine göre Rusya’nın GKRY Büyükelçiliğinden bir yetkili, “Çok yakın bir zamanda Lefkoşa şehrinin kuzeyinde konsolosluk hizmetleri vermeye başlayacağız. Çalışmalar düzenli şekilde yapılacak.” açıklamasında bulundu.

Söz konusu adımın, Rusya’nın Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Rus vatandaşlarına yönelik yükümlülüklerini yerine getirmek için atılacağına işaret eden yetkili, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa’nın uzun süredir Kıbrıs’ın kuzeyine yönelik konsolosluk hizmetleri verdiğini kaydetti.

Gümrük Servisi’nin bütçeye katkısı açıklandı

 Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS), Ocak- Temmuz 2023 döneminde federal bütçeye 3 trilyon rubleden fazla gümrük geliri aktardığını bildirirken, geçtiğimiz yılın ilk 7 ayında bütçeye aktarılan gelir yaklaşık 3, 87 trilyon ruble olarak kaydedilmişti.

FTS tarafından yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu gümrük makamlarının yılbaşından temmuz ayı sonuna kadar olan dönemde federal bütçeye 3,3 trilyon ruble gelir aktardığı belirtildi.

Rusya ve Güney Kore, Uganda’da nükleer enerji santralleri inşa edecek

Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Rusya ve Güney Kore’nin ülkede nükleer enerji santralleri inşa etmeye başlayacağını açıkladı.

Başkent Kampala’da 25 Afrika kahve üreticisi ülkenin lideri ve delegelerin katıldığı 2. G-25 Afrika Kahve Zirvesi’nde konuşan Museveni, ülkede inşa edilecek nükleer enerji santrallerine ilişkin Rusya ve Güney Kore ile müzakerelerin çoktan tamamlandığını bildirdi.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde 27 Temmuz’da düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesi’nde, Uganda ve Rusya’nın nükleer enerji santrali projesine yönelik anlaşma imzaladığı duyurulmuştu.

ABD: Rusya’nın tahıl anlaşmasına dönmesi için elimizden geleni yaptık

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın tahıl anlaşmasına dönme konusunda dile getirdiği sorunları çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Rusya’ya sunduğu teklifin hala yanıt beklediğini açıkladı.

Rusya’nın anlaşmaya geri dönmek için istediği şartlar konusunda ABD’nin müzakereye hazır olup olmadığının sorulması üzerine Blinken, Türkiye ve BM’nin girişimiyle geçen yıl imzalanan anlaşma dahilinde 30 milyon ton tahılın Ukrayna’dan çıkarıldığını anımsattı.

Rusya’nın talepleri konusunda Blinken, “Buradaki mesele taviz meselesi değil. Mesela Rusya kendi tahılını ihraç etmede sorun yaşadığını iddia ediyor ki bu yanlış. Rusya’nın tahıl ihracatı, Ukrayna işgalinden önceki yılların rakamlarını aştı. Dahası Rusya’nın ihracat rakamları rekor seviyeye ulaştı.” ifadesini kullandı.

Bakan Blinken, Rusya’nın bankacılık ve ulaşım konusundaki taleplerine de işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu konudaki sorunların çözülmesi için elimizden gelen her şeyi yaptık. Örneğin, bankalarımıza Rus tahılının ihracatını tamamen desteklediğimize ve Rusya tahılı, ulaşımı, sigortası vs konularda yaptırımlardan korkmalarına gerek olmadığını belirten bir mektup gönderdim. Şu anda da BM’nin Rusya’nın endişelerine işaret eden bir önerisi masada. Rusya buna bir yanıt vermedi. Aslında Rusya’nın yanıtı vardı bu da Odessa Limanı’na saldırmak ve 220 bin ton tahılı yok etmekti.”

Rosatom Heyeti, BRICS’in 5. Gençlik Enerji Zirvesi’ne Katıldı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un 10 temsilciden oluşan genç heyeti, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen BRICS’in 5. Gençlik Enerji Zirvesi’ne katıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 30 ülkeden 400’ün üzerinde temsilcinin katıldığı etkinliğe, Afrika kıtasında enerji sektörünün gelişimine katkıda bulunabilecek birçok ülkeden sektör temsilcisi, genç girişimci, araştırmacı ve toplum lideri katıldı.

Güney Afrika Hükümeti Maden Kaynakları ve Enerji Bakanlığı ile BRICS Gençlik Enerji Ajansı (BRICS YEA) tarafından düzenlenen zirve, Rosatom, Güney Afrika Kalkınma Bankası (DBSA), Güney Afrika Ulusal Enerji Geliştirme Enstitüsü (SANEDI) ve diğer kuruluşlar tarafından da desteklendi.

Finlandiya ve Norveç’ten Rusya’nın araç çağırma uygulamasına “kişisel veri” yasağı

Finlandiya ve Norveç, Rus teknoloji grubu Yandex ve Hollanda merkezli ortağı Ridetech International’ın, Yandex’in Yango araç çağırma uygulamasının müşterilerine ait kişisel verileri Rusya’ya aktarmasını yasakladı.

İki ülkenin veri koruma ve düzenleme kurumlarından yapılan açıklamada, kişisel verilerin gizliliğine vurgu yapıldı.

Finlandiya’da bulunan düzenleyici kurumdan yapılan açıklamada, “Finlandiya otoritesi Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi’nin taksi operasyonlarında işlenen verileri alma hakkına sahip olacağı ve eylül başında Rusya’da yürürlüğe girecek bir yasal reformdan haberdar olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

Norveç Veri Koruma Kurumu da “Norveç’teki kişisel verilerin Yango’dan Rusya’ya aktarıldığı bilgisini aldık. Rus yetkililer Yango aracılığıyla Norveç vatandaşlarının hareketlerini potansiyel olarak izleyebilecekleri için gizlilik açısından ciddi bir risk söz konusudur.” açıklaması yaptı.

Kurum Başkanı Tobias Judin, “Nereye ve ne zaman seyahat ettiğimiz özel hayatımız hakkında çok şey söyleyebilir. Örneğin, bu bilgiler toplumda önemli roller üstlenen kişileri izlemek, şantaj yapmak ya da itibarsızlaştırmak için kullanılabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankası’ndan faiz artırımı sinyali geldi

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, Izvestia gazetesine verdiği röportajda, düzenleyicinin bir sonraki yönetim kurulu toplantısında politika faizlerini artırabileceğini söyledi.

Yıl sonuna kadar politika faiz aralığı için tahminin alt sınırını yüzde 8,5 olarak açıkladıklarını hatırlatan Zabotkin, “Belirlediğimiz alt sınır, faiz oranının yukarı yönlü değişme olasılığına izin veriyor” dedi.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı önceki deneyimler dikkat alındığında, yönetim kurulu toplantısı sonrası faizlerin artırılacağına dair sinyal verildiğinde, muhtemelen bir sonraki toplantıda bunun gerçekleştiğini de kaydederken, para politikasının temel amacının enflasyonu uzun vadede yüzde 4’lük hedef seviyeye getirmek ve istikrara kavuşturmak olduğunun altını çizdi.

Merkez Bankası Yönetim Kurulu, 21 Temmuz’daki son toplantısında faiz oranını yıllık yüzde 7,5’ten yüzde 8,5’e çıkarmıştı.

Düzenleyicinin faiz oranlarına ilişkin bir sonraki yönetim kurulu toplantısı 15 Eylül’de yapılacak.

Moskova Bölgesi’ndeki fabrikada yaşanan patlama nedeniyle 25 kişi yaralandı

Rusya’da, Moskova Bölgesi’nde optik ürün üretimi yapılan fabrikada yaşanan patlama nedeniyle 25 kişinin yaralandığı bildirildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığınca yapılan açıklamada, Moskova Bölgesi’ndeki Sergiyev Posad şehrinde faaliyet gösteren Zagorski Optik-Mekanik Fabrikası’nda patlama yaşandığı belirtildi.

Patlamanın, fabrikanın deposundaki yanıcı maddelerin alev alması nedeniyle gerçekleştiği bilgisine yer verilen açıklamada, fabrika ve civarındaki binalarda bulunan insanların tahliye edildiği kaydedildi.

Açıklamada, patlama nedeniyle 2’si durumu ağır olmak üzere toplam 25 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Şoygu, Polonya’yı ABD’nin Rusya karşıtı politikasının ana aracı olarak nitelendirdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Polonya’nın ABD’nin Rusya karşıtı politikasının ana aracı haline geldiğini belirtirken, batı ve kuzeybatı yönlerinden Rusya’nın askeri güvenliğine yönelik tehditlerin katlanarak arttığını kaydetti.

Silahlı Kuvvetler komutanları ile düzenlediği konferans görüşmesinde konuşan Şoygu, mevcut risklerin Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya karşıtı politikasının ana aracı haline gelen Polonya’nın giderek militarist bir ülkeye dönüşmesiyle oluştuğuna dikkat çekerken, Polonya’nın Avrupa’nın “en güçlü ordusunu” kurma niyetini açıkladığını, bunun için Varşova’nın ABD, İngiltere ve Güney Kore’den büyük ölçekli silah satın almaya başladığını aktardı.

Savunma Bakanı, Varşova’nın Batı Ukrayna’nın müteakip işgali için düzenli bir Polonya-Ukrayna oluşumu planları yaptığını da ifade etti.

Rusya’nın bütçe açığı belirlendi

Rusya Maliye Bakanlığı, bu yılın ilk ocak-temmuz döneminde bütçe açığının ön tahminlere göre 2,81 trilyon ruble olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Bakanlık tarafından hazırlanan raporda, Ocak-Temmuz 2023 dönemi federal bütçe açığı tahminlerinin ön incelemelere göre 2 trilyon 810 milyar ruble olarak gerçekleştiği belirtilirken, “Ocak-Temmuz 2023 döneminde federal bütçe gelirlerinin hacmi, 2022’nin aynı dönemine ait gelir hacminden yüze 7,9 daha düşük olarak 14,525 trilyon ruble olarak gerçekleşmiştir” ifadelerine r verildi.

Petrol ve doğalgaz dışındaki kilit gelirlerde hem federal bütçe hem de bir bütün olarak bütçe sisteminde istikrarlı bir pozitif eğilim olduğunu vurgulayan bakanlık, Rusya Federasyonu’nun bu dönem için bütçe harcamalarının bir önceki yıla göre yüzde 14 artarak 17,341 trilyon rubleye ulaştığını ekledi.

Böylece Rusya federal bütçesindeki açık ilk 7 ayda 2,81 trilyon rubleye ulaştı.

Federal bütçenin petrol ve gaz dışı faaliyetlerden sağladığı gelirlerinin yüzde 19,8 artışla 10,332 trilyon ruble olarak gerçekleştiği dikkat çekti.

Rusya’nın petrol ve doğalgaz gelirleri yüzde 41,4 azaldı

Rusya’nın petrol ve doğalgaz gelirleri bu yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41,4 azalarak 4,2 trilyon rubleye (yaklaşık 43,4 milyar dolar) geriledi. 

Rusya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada federal bütçe açığının yılın ilk 7 ayında 2,8 trilyon ruble (yaklaşık 29 milyar dolar) seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi. 

Avrupa’da gaz fiyatları enerji krizi uyarısıyla artışa geçti

Avrupa’da gaz fiyatları, kıtaya Rus gazı tedarikinin azalmaya devam edeceği ve enerji krizinin henüz sona ermediğine ilişkin uyarıların ardından yükselişe geçti.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de eylül vadeli kontratlarda megavatsaat başına gaz fiyatı gün içinde yüzde 23,7 artarak 38,4 avroya çıktı.

Ekim vadeli kontratlarda ise megavatsaat başına gaz fiyatı 41,5 avroya yükseldi.

Bu artışın ardından fiyatlar, son 5 haftanın en yüksek seviyesini gördü. 30 Haziran’da 38,4 avro olan fiyatlar, 3 Temmuz’da 35,2 avroya gerilemiş ve bu tarihten itibaren neredeyse yatay seyir izlemişti.

Fiyatlar, Alman enerji şirketi E.ON Üst Yöneticisi (CEO) Leonhard Birnbaum’un, şirketin 6 aylık bilançosuna ilişkin düzenlenen toplantıda, Avrupa’nın Rusya’dan doğal gaz ithalatının hızla düştüğünü, bu durumun Avrupa piyasasını yapısal olarak değiştirdiğini ve bu nedenle toptan enerji piyasalarındaki fiyatların yakın gelecekte yüksek kalacağını belirtmesinin ardından yükselişe geçti.

Rusya’nın dış ticaret fazlası yüzde 68,6 azaldı

Rusya’nın dış ticaret fazlası, yılın ilk 7 ayında 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 68,6 azalarak 64,4 milyar dolara düştü.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, ülkenin cari işlemler bilanço fazlası bu yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 84,6 azalarak 25,5 milyar dolara geriledi.

Söz konusu dönemde, ülkenin dış ticaret fazlası da 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 68,6 azalarak 64,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Rusya Merkezi Bankası’ndan yapılan açıklamada, dış ticaret fazlasındaki düşüşün ithalattaki artış ve Rusların turizm sezonunun başlamasıyla yurt dışına gerçekleştirdikleri seyahatler nedeniyle yaşandığı bildirildi.

Rusya’nın dış ticaret fazlası, 2022’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 66 artarak 282,3 milyar dolara ulaşmıştı.

Rusya döviz cinsi devlet garantilerinin ödemelerini rubleyle yapabilecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus döviz cinsinden devlet garantilerine yönelik ödemelerin rubleyle yapılmasına izin verdi.

Putin tarafından imzalanan kararnameye göre, döviz cinsinden Rus devlet garantileri rubleyle ödenebilecek.

Alıcı tarafından onaylanmasa dahi devlet garantileri için ruble cinsinden ödeme yapılabilmesine olanak sağlayan düzenleme, Rus devletinin Rus ve yabancı şahıs ve şirketlere, yabancı devletlere ve uluslararası kurumlara verdiği devlet garantilerini kapsıyor.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img