spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemŞoygu, Polonya'yı ABD'nin Rusya karşıtı politikasının ana aracı olarak nitelendirdi

Şoygu, Polonya’yı ABD’nin Rusya karşıtı politikasının ana aracı olarak nitelendirdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Polonya’nın ABD’nin Rusya karşıtı politikasının ana aracı haline geldiğini belirtirken, batı ve kuzeybatı yönlerinden Rusya’nın askeri güvenliğine yönelik tehditlerin katlanarak arttığını kaydetti.

Silahlı Kuvvetler komutanları ile düzenlediği konferans görüşmesinde konuşan Şoygu, mevcut risklerin Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya karşıtı politikasının ana aracı haline gelen Polonya’nın giderek militarist bir ülkeye dönüşmesiyle oluştuğuna dikkat çekerken, Polonya’nın Avrupa’nın “en güçlü ordusunu” kurma niyetini açıkladığını, bunun için Varşova’nın ABD, İngiltere ve Güney Kore’den büyük ölçekli silah satın almaya başladığını aktardı.

Savunma Bakanı, Varşova’nın Batı Ukrayna’nın müteakip işgali için düzenli bir Polonya-Ukrayna oluşumu planları yaptığını da ifade etti.

Bununla birlikte ittifaka dahil edilen Finlandiya’nın muhtemelen NATO güçlerini konuşlandıracağını belirten Bakan, Rusya’nın kuzeybatı bölgelerindeki kritik hedefleri hatırı sayılır bir derinlikten vurabilecek silahlar konuşlandırılacağını ekledi.

Rusya Savunma Bakanı Doğu Avrupa ülkelerinin silahlı kuvvetleri de dahil olmak üzere yaklaşık 360 bin askerin Belarus’un da içerisinde bulunduğu Birlik Devletinin sınırlarına yakın bölgelerde konuşlandırıldığını vurguladı.

Silahlı Kuvvetler komutanları ile düzenlediği konferans görüşmesinde, Doğu Avrupa ülkelerinin silahlı kuvvetleri dahil NATO’ya bağlı yaklaşık 360 bin askerle birlikte 8 bin zırhlı araç, 6 bin topçu sisteminin yanında 650 uçak ve helikopterin de Birlik Devleti sınırlarının yakın çevresinde konuşlanmış durumda olduğunu vurgulayan Şoygu, Şubat 2022’den bu yana bölge dışı devletlere ait askeri birliklerin sayısının 2,5 kat artarak 30 bin kişiyi aştığını ifade etti.

Şoygu, Rusya’nın askeri güvenliğine yönelik bu tehditlere zamanında ve yeterli bir yanıt verilmesi gerektiğine dikkat çekerken, toplantıda bunları etkisiz hale getirmek için gerekli önlemleri masaya yatıracaklarını ve uygun kararlar alacaklarını ekledi.

Batı’nın Ukrayna’ya yaptığı yardım 160 milyar doları aştı

Şoygu, ABD’nin Kiev’e giderek daha ölümcül silahlar sağlamaya çalışarak çıtayı yükselttiğini, Washington’un uluslararası sözleşmeyle yasaklanan misket bombalarını Ukrayna’ya yardım paketine dahil ederek savaş suçu işlediğini hatırlatırken, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“ABD, müttefiklerinden giderek daha fazla uzun menzilli ve ölümcül silahlar sağlamaya çalışarak çıtayı istikrarlı bir şekilde artırıyor. Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Batı tarzı topçu sistemleri kullanırken yaşadığı cephane kıtlığı sonrası Washington savaş suçu işleyerek yardım paketinde uluslararası sözleşme tarafından yasaklanan parça tesirli mühimmat göndermeye başladı. Geçen şubat ayından bu yana Ukrayna, yüzlerce tank, 4 binden fazla zırhlı savaş araç bin 100’den fazla topçu sistemi ile birlikte düzinelerce Batı yapımı çok fırlatmalı roket sistemi ve uçaksavar füze sistemi aldı. NATO, Avrupa Birliği ve ortaklarından Ukrayna’ya giden yardımlar 160 milyar doları aştı.”

Şoygu, Rusya’nın Polonya, Finlandiya olmak üzere artan Batı tehdidi sonrası, Leningrad ve Moskova askeri bölgeleri oluşturarak batı sınırlarındaki askeri gücünü artırdığını sözlerine ekledi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img