spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’nın bütçe açığı belirlendi

Rusya’nın bütçe açığı belirlendi

Rusya Maliye Bakanlığı, bu yılın ocak-temmuz döneminde bütçe açığının ön tahminlere göre 2,81 trilyon ruble olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Bakanlık tarafından hazırlanan raporda, Ocak-Temmuz 2023 dönemi federal bütçe açığı tahminlerinin ön incelemelere göre 2 trilyon 810 milyar ruble olarak gerçekleştiği belirtilirken, “Ocak-Temmuz 2023 döneminde federal bütçe gelirlerinin hacmi, 2022’nin aynı dönemine ait gelir hacminden yüze 7,9 daha düşük olarak 14,525 trilyon ruble olarak gerçekleşmiştir” ifadelerine yer verildi.

Petrol ve doğalgaz dışındaki kilit gelirlerde hem federal bütçe hem de bir bütün olarak bütçe sisteminde istikrarlı bir pozitif eğilim olduğunu vurgulayan bakanlık, Rusya Federasyonu’nun bu dönem için bütçe harcamalarının bir önceki yıla göre yüzde 14 artarak 17,341 trilyon rubleye ulaştığını ekledi.

Böylece Rusya federal bütçesindeki açık ilk 7 ayda 2,81 trilyon rubleye ulaştı.

Federal bütçenin petrol ve gaz dışı faaliyetlerden sağladığı gelirlerinin yüzde 19,8 artışla 10,332 trilyon ruble olarak gerçekleştiği dikkat çekti.

Rusya’nın petrol ve doğalgaz gelirleri yüzde 41,4 azaldı

Rusya’nın petrol ve doğalgaz gelirleri bu yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41,4 azalarak 4,2 trilyon rubleye (yaklaşık 43,4 milyar dolar) geriledi. 

Rusya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada federal bütçe açığının yılın ilk 7 ayında 2,8 trilyon ruble (yaklaşık 29 milyar dolar) seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi. 

Söz konusu dönemde, bütçe gelirlerinin 14,5 trilyon ruble olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, bütçe giderlerinin ise 17,3 trilyon ruble seviyesine ulaştığının altı çizildi.

Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirlerinin bu yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41,4 azalarak 4,2 trilyon rubleye düştüğü ifade edilirken düşüşün ana nedeni olarak, geçen yıla kıyasla enerji fiyatlarındaki yüksek baz etkisine işaret edildi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img