spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus bankaları Çin Ödeme Sistemi’ne bağlanıyor

Rus bankaları Çin Ödeme Sistemi’ne bağlanıyor

Rusya Ulusal Mali İletişim Katılımcıları Derneği (Rosfincom) Direktörü Roman Chernov, yaklaşık 30 Rus bankasının Çin’in uluslararası para transferi sağlayan SWIFT sistemine alternatif olarak geliştirdiği CIPS’e bağlandığını açıkladı.

Vedomosti gazetesine konuşan Chernov, şimdiye kadar 30’a yakın Rus bankasının doğrudan olmasa da dolaylı olarak CIPS sistemine bağlandığını belirtirken, “Doğrudan katılımcılar, dolaylı olanlardan farklı olarak CIPS ile hesap açabilir, sistem üzerinden mali mesaj gönderip alabilir. Dolaylı katılımcılar ise doğrudan olanlar aracılığıyla bu fırsata erişebilir. Muhabir banka aracılığıyla CIPS üzerinden hesap açabilir” dedi.

Çin Merkez Bankası uygulamaları kapsamında doğrudan katılımcı statüsünün yalnızca Çin’de ikamet edenlere ve onların yan kuruluşlarına verildiğine dikkat çeken Chernov, CIPS’e doğrudan bağlı tek bankanın şu anda Rusya’da temsilciliği bulunan Çin’in en büyük bankası ICBC Bank olduğunu altını çizdi.

Uzman, CIPS sistemine başvuruların uzun sürdüğünü vurgularken, Rusya Bankalar Birliği Ödeme Sistemleri Komitesi eş başkanı ve Rusya’daki SWIFT Kullanıcıları Grubu Başkanı Aleksey Maslov, bazı bankaların başvurularının birkaç aydır onaylanmasını beklediklerini doğruladı.

Bankaların temsilcileri, CIPS’e bağlanmanın yalnızca ilgili belgelerin imzalanmasıyla değil, aynı zamanda bankanın iç sistemlerinin ayarlanmasını da gerektiren oldukça karmaşık bir teknik ve yasal süreç olduğunu vurguluyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img