spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemGazprom'dan Botaş iddialarına yalanlama

Gazprom’dan Botaş iddialarına yalanlama

Rusya’nın ulusal enerji şirketi Gazprom, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (Botaş) yönetimini devralmak için müzakereler yürütüldüğüne yönelik iddiaları resmi açıklamasıyla yalanladı.

BOTAŞ yönetimini devralmak için müzakereler yürütüldüğüne yönelik Türk basınında çıkan iddialara ilişkin açıklama yapmak zorunda kalan Gazprom, resmi internet sayfasında yaptığı açıklamasında, “Türk şirketi Botaş’ın Gazprom yönetimine devriyle ilgili müzakereler veya niyetler olduğu iddiasıyla bazı Türk medyasında yayılan bilgiler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Türk şirketi Botaş da konuya ilişkin yapılan açıklamasında, söz konusu iddiaları yalanlarken, “Türkiye’nin enerji sektöründeki öncü kamu kuruluşu olan Botaş’ın Gazprom dahil olmak üzere herhangi bir ülke veya şirkete satılması veya devredilmesi iddialarının gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

Yakın zamanda Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Rusya ile 600 milyon dolarlık doğalgaz ödemelerini 2024 yılına kadar erteleme konusunda anlaştığını bildirmişti.

Türkiye enerjide ticaret merkezi olmaya hazırlanıyor

Rusya’nın da desteğiyle doğalgaz ticaretinde merkez haline gelmek üzere çalışmalarını sürdüren Türkiye, uluslararası doğal gaz projeleri, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri ve bölgedeki tek gaz ticaret piyasasına sahip olmanın avantajıyla bu hedefi gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Türkiye, uluslararası doğal gaz projeleriyle bölgedeki enerji arz güvenliğine katkı sağlarken, doğal gazın ticaretinin yapıldığı ve fiyatının belirlendiği bir merkez haline gelmek üzere çalışmalarını hızla sürdürüyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img