spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiDecathlon'un Rus varlıklarını satışına tepki

Decathlon’un Rus varlıklarını satışına tepki

Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Viktor Yevtukhov, hükümetin yabancı yatırımları denetleme komisyonunun birçok farklı markanın spor ekipmanlarının bir arada bulunduğu uluslararası Fransız mağaza zinciri Decathlon’un Rusya’daki varlıklarını ayrı ayrı satmasını yasaklayabileceğini söyledi.

İzvestia gazetesine konuşan Yevtukhov, şirketin bölgelerdeki mağazalarını ayrı ayrı satmaya çalıştığını belirtirken, “Perakendecinin Rusya’daki varlıkların satışında hükümetin getirdiği zorunlu koşulları atlatmaya çalışmaması için böyle bir uygulama gerekebilir” diye konuştu.

Gazete, Decathlon’un Rusya’daki işini toptan satış yerine mağaza bazında ayrı ayrı gerçekleştirdiğini hatırlatırken, Sanayi Bakanlığının ise şirketin Rus varlıklarının tam değerini hesaba katan bir anlaşmaya zorlamak istediğini aktardı.

Yevtukhov, tüm mağazaları ayrı ayrı satmaya çalışan Decathlon’un müşterilerine yüzde 50 indirim yapmadan ve satış miktarının yüzde 10’unu Maliye Bakanlığı’na ödemeden pazarı terk etmeye çalıştığının altını çizdi.

Rusya’dan ayrılmak isteyen yabancı şirketler devlete ne kadar katkı payı ödüyor?

Hükümet tarafından alınan kararla birlikte, Rusya’dan ayrılmak isteyen yabancı şirketlerin varlıklarını satması veya devretmesi ile ilgili süreçler belirli koşullara tabi tutulurken, buna göre varlıkların piyasa değerinin bağımsız bir şirket tarafından değerlendirmesi ve değerleme raporunda belirtilen varlıkların gerçek piyasa değerinin en az yüzde 50’sine denk gelecek şekilde indirimle satılması zorunluluğu bulunuyor.

Hükümetin yabancı yatırımlar komisyonu tarafından izin çıkması durumunda gerçekleşen satış işlemi miktarının en az yüzde 10’u tutarında federal bütçeye gönüllü olarak katkı payı yükümlülüğü şartı koşuluyor.

Varlıklarını bağımsız değerleme raporunda belirtilen gerçek piyasa değerinin yüzde 90’ından daha fazla bir indirimle satması durumunda ise devlete verilmesi gereken katkı payı oranı yüzde 10’a yükseliyor.

Fransız Decathlon şirketi ise varlıklarını parça parça satarak bu zorunluluktan muaf olmaya çalışıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img