spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 20 Mayıs 2023

Rusya’da dün neler oldu? 20 Mayıs 2023

Dün, 20 Mayıs 2023’te Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya’da, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 2. tur oylaması başladı

Rusya Federasyonu’nda yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu için sandık başına gitti.

Başkent Moskova’daki Türk vatandaşları yerel saat ile 08.00’den itibaren Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinde kurulan sandıklarda oy kullanmaya başladı.

Türkiye’nin St. Petersburg, Kazan ve Novorossisk başkonsolosluklarında da açılan sandıklarda vatandaşların oy verme işlemleri, 22 Mayıs akşamına kadar sürecek.

Rusya’da da dört yerde sandıkların kurulduğunu anlatan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, “Moskova Büyükelçiliğimizin yanı sıra sandıklar Kazan Başkonsolosluğumuzda, St. Petersburg Başkonsolosluğumuzda ve Novorossisk Başkonsolosluğumuzda üç gün boyunca açık kalacak. Pazartesi akşamı kapatılacak. Fakat bu sefer oy kullanma süreleri saat olarak biraz daha uzun. Sandıklarımız sabah 8 ve akşam 10 itibarıyla açık kalacak.” dedi.

G7’den Çin’e, Ukrayna’daki savaşı durdurması için Rusya’ya baskı yapması çağrısı

G7 liderleri Çin’e, Ukrayna’daki saldırganlığını durdurması ve askerlerini bu ülkeden koşulsuz geri çekmesi için Rusya’ya baskı yapmasını istedi.

Japonya’nın Hiroşima kentindeki G7 Liderler Zirvesi ikinci gününde devam ediyor. Liderler, ortak açıklamada, Ukrayna krizi dahil çeşitli konulara değindi.

G7 liderleri Çin’den, Ukrayna’daki saldırganlığını durdurması için Rusya’ya baskı yapmasını istedi.

Söz konusu çağrıda liderler, “Çin’e, Rusya’ya, askeri saldırganlığı durdurması ve askerlerini Ukrayna’dan derhal, tamamen ve koşulsuz olarak geri çekmesi için baskı yapmaya çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Liderler, Ukrayna ile doğrudan görüşmeler de dahil olmak üzere, “Çin’i, toprak bütünlüğüne ve Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın ilke ve amaçlarına dayalı kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışı desteklemeye teşvik ediyoruz.” ifadesini kaydetti.

Wagner’in kurucusu Prigojin, Bahmut’u tümüyle ele geçirdiklerini söyledi

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Bahmut’u tümüyle ele geçirdiklerini bildirdi.

Prigojin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, öğlen saatlerinde Bahmut’u tümüyle ele geçirdiklerini belirtti.

Wagner’in 25 Mayıs’a kadar şehirde kalmaya devam edeceğine işaret eden Prigojin, söz konusu tarihin ardından Bahmut’un kontrolünü Rus ordusuna bırakacağını kaydetti.

Prigojin, “Tüm şehri aldık. Her evi aldık, böylece bir parça koparabilmek için kimse bize tekrar yaklaşamaz.” ifadelerini kullandı.

Bahmut’un ele geçirilmesine yönelik operasyonun 8 Ekim 2022’den bu yana sürdüğünü anlatan Prigojin, Ukrayna ordusunun yanı sıra “bürokrasiyle” de savaşmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Prigojin, verdiği destekten ötürü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e teşekkür etti.

Antonov: Gelişmekte olan ülkeler yaptırımları nedeniyle Washington’a sırtını dönecek

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD makamları tarafından belirli tıbbi ve tarımsal ekipmanların Rusya’ya teslimatı engellenen mallar listesine dahil edilmesinin, ABD’nin daha önce insani yardım ürünlerinin kısıtlamalara tabi olmadığına dair açıklamalarını tamamen değersizleştirdiğini söyledi.

Rusya’nın ABD Büyükelçiliğine bağlı resmi Telegram kanalında açıklamalarda bulunan Antonov, ilan edilen yaptırım paketinin aslında zaten daha önce birçok kez kabul edilenlerin bir tekrarı olduğunu vurgularken, “Çok sayfalı basın bültenlerinde gerçekten yeni bir şey yok. Çelişkiler dışında… Örneğin belirli tıbbi ve tarım ekipmanlarının Rusya’ya tedariklerine getirilen yasaklar, Beyaz Saray’ın insani yardım ürünlerinin kısıtlamalara tabi olmadığına dair yaptığı sayısız açıklamanın değerini sıfıra indiriyor” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda, ABD’nin yalnızca Rusya üzerinde değil, aynı zamanda gelişmekte olan ülkeler üzerinde de baskı kurmaya çalıştığını gösterdiğine değinirken,  gelişmekte olan ekonomilerin ABD politikasının hayati çıkarlarına ne kadar zarar verdiğini göreceklerini, bu nedenle Washington’a sırt çevireceklerini sözlerine ekledi.

Rusya, Çin’e petrol ihracatında liderliğini koruyor

Batı ülkelerinin enerji ihracatına ambargo getirdiği Rusya doğu ülkelerinin petrol ve doğalgaz pazarlarına odaklanırken, Çin’in Rus petrolü ithalatı bu yılın ilk dört ayında yüzde 26’dan fazla artışla 32,4 milyon tona ulaştı.

Çin Gümrük Servisi tarafından yapılan açıklamada, Ocak-Nisan 2023 döneminde Rusya’nın Çin’e yapılan petrol ihracatında tüm tedarikçi ülkeler arasında liderliğini sürdürdüğü belirtilirken, öte yandan değer bazında Rusya’dan Çin’e yapılan petrol ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 azalarak 17,44 milyar dolara gerilediği kaydedildi.

ABD ve müttefikleri Ukrayna’ya F-16 vermeye hazırlanıyor

ABD ve müttefikleri, pilotlara gerekli eğitimin verilmesinin ardından Ukrayna’ya F16’lar dahil dördüncü nesil savaş uçakları gönderecek.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, G7 Liderler Zirvesi marjında bulunduğu Japonya’nın Hiroşima kentinde basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın G7 mevkidaşlarına, F16’lar dahil dördüncü nesil savaş uçakları konusunda Ukraynalı pilotları eğitmek için ortak bir çabayı destekleyeceğini bildirdiğini kaydeden Sullivan, bu zamana kadar sözlerini yerine getirerek Ukrayna’ya ihtiyaç duydukları desteği sağladıklarına dikkati çekti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img