spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 14 Mayıs 2023

Rusya’da dün neler oldu? 14 Mayıs 2023

Dün, 14 Mayıs 2023’te Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Kremlin: Rusya, Türkiye’deki seçimlere müdahale suçlamalarını reddediyor

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Türkiye muhalefetinin seçimlere müdahale suçlamalarını kesinlikle kabul etmediğini tekrarladı.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Peskov, Türkiye Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale edildiği yönündeki iddiasıyla ilgili, Moskova’nın Türk halkının yapacağı seçimi saygı ile karşılayacağını vurgulayarak Rusya’nın Türkiye muhalefetinin seçimlere müdahale suçlamalarını kesinlikle kabul etmediğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü, “Muhalefet lideri, elinde kanıt olduğunu söyledi, şimdiye kadar bu kanıtları sunmadı. Bunu yapamayacağından da eminiz, çünkü aslında herhangi bir kanıt yok” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın genel olarak Türkiye muhalefetinin bu açıklamasından son derece hayal kırıklığına uğradığını dile getiren Peskov, kendisini (Mustafa Kemal) Atatürk’ün doğrudan takipçisi olarak tanımlayanın muhalefet partisi olduğuna dikkat çekti.

G7 ve AB, Rusya’dan boru hattı üzerinden gaz tedarikini tamamen yasaklayabilir

Uluslararası finans gazetesi Financial Times, İngiltere, Almanya, İtalya, Kanada, Fransa, Japonya ve ABD’den oluşan G7 ülkeleri ile Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik 11’inci yaptırım paketi çerçevesinde, Moskova’dan daha önce arzını azalttığı güzergahlarda boru hattı üzerinde gaz ithalatını tamamen yasaklamayı planladığını bildirdi.

G7 liderleri tarafından hazırlanan taslak bildiriye atıfta bulunan Financial Times, G-7 liderlerinin Hiroşima’daki zirvede alacakları kararla Rusya’dan Polonya ve Almanya gibi ülkelere boru hattı üzerinden gazı ihracatının yeniden başlamasını engelleyebileceğini vurguladı.

Moskova’nın bu ülkelere gaz arzı 2022’de fiilen kesilirken, gazete, yaptırımların Polonya ve Almanya’ya petrol sağlayan Rus Druzhba petrol boru hattının kuzey kesimini de etkileyebileceğini bildirdi.

Rusya: Ukrayna’nın Bahmut’ta Rus savunma hattını yarmasına izin verilmedi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ordusunun Bahmut’ta Rus savunma hattını yarıp geçmek için büyük girişimlerde bulunduğunu ancak tüm saldırıların püskürtüldüğünü söyledi.

Rus ordusunun Ukrayna’daki bazı hedefleri vurduğunu aktaran Konaşenkov, “Rusya Silahlı Kuvvetleri, havadan ve denizden fırlatılan yüksek hassasiyetli uzun menzilli füzelerle Ternopil’de ve Dnipropetrovsk bölgesindeki Petropavlovka’da Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birliklerinin konuşlandığı noktaları ve Batı ülkelerinden tedarik edilen silah, mühimmat ile askeri teknik araçların depolandığı yerleri vurdu. Saldırılar hedefine ulaştı. Belirlenen tüm nesneler vuruldu.” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy: Rus topraklarına saldırmıyoruz, meşru topraklarımızı kurtarıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus topraklarına saldırmadıklarını, meşru topraklarını kurtardıklarını söyledi.

Berlin’i ziyaret eden Zelenskiy Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue’da yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Olaf Scholz tarafından Başbakanlık Binası önünde askeri törenle karşılandı.

Başa baş ve heyetler arasında görüşmelerin ardından Scholz ve Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenledi.

Zelenskiy, Ukrayna’nın Rus topraklarına saldırıp saldırmayacağına ilişkin bir soruya, “Rus topraklarına saldırmıyoruz. Meşru topraklarımızı kurtarıyoruz. Bunu yapacak ne zamanımız ne de gücümüz var.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ülkesinin işgal edilen topraklarını geri almak için karşı saldırı hazırlığında olduğunu söyledi.

Çin, Vladivostok Limanı’nın yurt içi taşımacılıkta kullanılmasına onay verdi

Çin’in, Rusya’nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki Vladivostok Limanı’nın yurt içi taşımacılıkta kullanılmasına izin verdiği bildirildi.

Caixin’in haberine göre, Gümrükler Genel İdaresinden yapılan açıklamada, kuzeydoğu eyaletleri Cilin ve Heylongciang’dan yurt içi noktalara gemi taşımacılığı Vladivostok Limanı üzerinden yapılabilecek.

Böylece, önceden kara yoluyla daha güneyde bulunan Liaoning eyaletindeki Dalian Limanı’ndan getirildikten sonra deniz yoluyla diğer Çin limanlarına taşınan mallar, kuzeydoğu eyaletlerine daha yakın konumdaki Vladivostok’dan iç limanlara doğrudan transfer edilebilecek.

Rusya’nın uzak doğusundaki Vladivostok, ülkenin Pasifik kıyısındaki en büyük limanına ev sahipliği yapıyor.

Rus limanlarının yük hacmindeki artış sürüyor

Rusya Federal Deniz ve Nehir Ulaşımı Ajansı (Rosmorrechflot), Ocak- Nisan 2023 döneminde ülke limanlarındaki yük hacminin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 artarak 300,5 milyon ton olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Rosmorrechflot tarafından yapılan açıklamaya göre, raporlama döneminde Rusya limanlarında elleçlenen toplam kuru yük hacminin yüzde 21 artarak 146,4 milyon tona ulaştığı, sıvı yük hacimlerinin de yüzde 4 artarak 154,1 milyon tona ulaştığı aktarıldı.

Merkez Bankası, dolardaki değer kaybının nedenini açıkladı

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, rublenin son zamanlarda değer kazanmasının ihracat kazançlarının dinamiklerindeki iyileşmeyle ilişkilendirildiğini söyledi.

St. Petersburg Uluslararası Hukuk Forumu oturum aralarında gazetecilere açıklamalarda bulunan Zabotkin, cari hesap akışlarında bir miktar iyileşme yaşandığına değinirken, “İthalatın devam eden büyümesiyle ihracat kazançlarında bir düşüş olmuştu. Ancak nisan ayı itibariyle düşük ihracat kazançlarının dip noktası geçilmiş gibi. Tam tersi bir hareket olduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

Sberbank 2022 kayıplarını telafi ediyor

Rusya’nın dev kamu bankası Sberbank, Ocak-Nisan 2023 döneminde Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karını 470 milyar rublenin üstüne çıkarmayı başardı.

Bu yılın ocak-mart döneminde karını 350 milyar rubleye ulaştıran Sberbank’ın 2023’ün ilk 4 aylık net karı 470 milyar rubleyi aşarken, özkaynak karlılığı yüzde 24 olarak gerçekleşti.

Bankanın yalnızca nisan ayında 120,7 milyar ruble net kar elde ettiği vurgulanırken, raporlama dönemine ilişkin net faiz geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 694,9 milyar rubleye, nisan ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 70,5 artarak 177,8 milyar rubleye yükseldi.

14 Mayıs gecesi saat 23:00 itibariyle Rusya’da güncel sandık sonuçları:

Toplam Sandık:48
Toplam Seçmen:14.357
Açılan Sandık:20
Açılan Sandık Oranı:% 41.67
Kullanılan Oy:2.076
Geçerli Oy:2.065
Katılım Oranı:% 35.72
Oy OranıOy Sayısı
MİLLET İTTİFAKI:% 41,60859
  CHP:% 35,59735
  İYİ PARTİ:% 6,00124
CUMHUR İTTİFAKI:% 38,93804
  AK PARTİ:% 30,27625
  MHP:% 6,59136
  YENİDEN REFAH:% 1,5532
  BBP:% 0,4810
EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI:% 11,82244
  YEŞİL SOL PARTİ:% 6,73139
  TİP:% 5,08105
MEMLEKET:% 2,6655
ATA İTTİFAKI:% 2,4751
  ZAFER PARTİSİ:% 2,4250
  AP:% 0,051
SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI:% 0,6313
  TKP:% 0,449
  SOL PARTİ:% 0,194
  TKH:% 0,000
GENÇPARTİ:% 0,245
MİLLET:% 0,153
VATAN PARTİSİ:% 0,102
HAK-PAR:% 0,051
MİLLİ YOL:% 0,051
AB:% 0,000
ANAP:% 0,000
YP:% 0,000
HKP:% 0,000
GBP:% 0,000
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img