spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus ulusal kredi kartı MIR’in pazar payı yüzde 41’i geçti

Rus ulusal kredi kartı MIR’in pazar payı yüzde 41’i geçti

Rusya Merkez Bankası, uluslararası ödeme sistemleri VISA ve Mastercard’a rakip olarak 2015 yılında hizmete sunulan MIR’in ülkedeki tüm kredi kartıyla ödemelerindeki payının 2022 yılında yüzde 41,3’e yükseldiğini bildirdi.

Yıllık raporunda ülkedeki tüm kart işlemlerinin yarısının MIR kartları kullanılarak gerçekleştirildiğini altını çizen düzenleyici, “Yurt içi kredi kartı işlemlerinde ulusal ödeme araçlarının payı geçtiğimiz yıl yüzde 41,3’e ulaşmış, 2022’de 29,4 milyar adet işlem gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

MIR kartlarıyla gerçekleştirilen işlem hacmi 52,9 trilyon rubleye ulaşırken, bu hacimlerin 2021’ye kıyasla 1,6 kat daha yüksek olduğu vurgulandı.

Raporda, aynı zamanda, MIR kartlarıyla yapılan 100 işlemin yaklaşık 78’inin mal ve hizmetlerin ödemesi ile ilişkili olduğuna değinilirken, MIR Pay mobil temassız ödeme uygulamasını kullanan kredi kuruluşlarının sayısının 82’den 149’a çıktığı aktarıldı.

Merkez Bankası, Rusya dışında Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkeleri de dahil olmak üzere 8 ülkede MIR kartlarının kabul edildiğine vurgu yaparken, bu kartların kabul edildiği coğrafyanın genişletilmesi projelerinde, Rus vatandaşları arasında turistik geziler ve mevsimlik ikamet için popüler olan ülkelere öncelik verildiği eklendi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img