spot_img
8.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiDost olmayan ülkelerden mobilya ithalatında vergi artabilir

Dost olmayan ülkelerden mobilya ithalatında vergi artabilir

Mobilya ve Ağaç İşleme Sanayicileri Derneği Başkanı Timur Irtuganov, Avrupa’dan ithal edilen ahşap ve döşemeli mobilyalarda vergi oranlarının yüzde 8,5’ten yüzde 50’ye çıkarılabileceği konusunda uyardı.

İzvestia gazetesine konulan Irtuganov, mobilyanın yanı sıra yatak şilteleri üzerindeki ithalat vergilerinin de artırılabileceğine değinirken, vergilerin artırılmasıyla ilgili çalışmaların Rusya Sanayi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yetkilileri tarafından yürütüldüğünü bildirdi.

İthal ürünlere yönelik gümrük vergilerinin artırılması kararının dost olmayan ülkelerin yaptırımlarına yanıt olarak verileceğini ifade eden dernek başkanı, bu uygulamayla aynı zamanda yerli üreticilere destek verilmek istendiğinin altını çizdi.

İzvestia gazetesi, bu tedbirin hayata geçmesiyle halihazırda paralel ithalat yoluyla Rusya’ya tedarik edilen IKEA ürünlerinin nihai fiyatlarının tüketiciler için karşılanamayacak kadar yüksek olacağına dikkat çekti.

Mobilya üretimi düşüşte

Rusya’da devlete bağlı orman kayıt ve takip departmanı Roslesinforga tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki mobilya üretiminin 2022’de yüzde 3 azaldığı belirtildi.

Batılı firmaların piyasadan çekilmesiyle mobilya üreticilerinin yeni koşullara uyum sağlamayı başardığı ifade edilen mesajda, 2022’de Rusya’da mobilya üretiminin yüzde 3,3 düşerek 356,2 milyar rubleye gerilediği, bu rakamın esas olarak yemek odası ve oturma odası için ahşap mobilya üretimindeki yüzde 75,8’lik düşüş nedeniyle gerçekleştiği vurgulandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img