spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemBM: Tahıl Koridoru Anlaşması'nın sürekliliğini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız

BM: Tahıl Koridoru Anlaşması’nın sürekliliğini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız

Birleşmiş Milletler (BM), Tahıl Koridoru Anlaşmasının bütünlüğünün ve sürekliliğinin sağlanması için elden gelenin en iyisinin yapılacağını açıkladı.

BM Cenevre Ofisi’nde Sözcü Alessandra Vellucci moderatörlüğünde haftalık basın toplantısı düzenlendi.

Vellucci, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılmasıyla ilgili son duruma ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, “Sizin de ifade ettiğiniz gibi Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili istişareler halen devam ediyor. Yarın (18 Mart) sona erecek anlaşmanın daha fazla uzatılmaması gibi bir ihtimal var mı?” sorusunu yanıtlayan Vellucci, “Bu görüşmelerin sonucu ve yarın anlaşmanın uzatılması ile ilgili ne olacağı konusunda spekülasyon yapmayacağız. Size söyleyebileceğimiz şey, bugün ve gerekli olduğu sürece, bu anlaşmanın bütünlüğünü ve sürekliliğini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdır. Bu konu hakkında söyleyebileceklerim bu kadar.” ifadelerini kullandı.

Vellucci, Rusya makamları tarafından gelen “anlaşma 60 süreyle uzatıldı” yönündeki açıklamalara ilişkin de tarafların pozisyonlarını söyleyebileceğini belirterek, “Şu anda söyleyebileceğim tek şey görüşmelerin devam ettiğidir.” değerlendirmesini yaptı.

Alessandra Vellucci, herkese açık ve herkesin okuyabileceği anlaşmanın (Tahıl Koridoru Anlaşması) uzatılmasının 120 gün süreyle öngörüldüğünü hatırlattı.

Vellucci, “Devam eden görüşmeler var ve ne olacağı konusunda spekülasyon yapmayacağız. Bu tartışmaların sonucunu ve ne olacağını göreceğiz.” diye konuştu.

“BM, bu istişarelere doğrudan müdahil oluyor mu?” sorusunu ise Vellucci, “Her seviyede istişarelerle ilgileniyoruz.” şeklinde yanıtladı.

Rusya “60 gün” diyor

Gün içerisinde gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da yapılan ve 18 Mart’ta sona erecek Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılması konusuna ilişkin yanıtında “Rusya, bu anlaşmayı 60 güne uzatıyor.” ifadesini kullanmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, BM Genel Sekreteri’nin resmi temsilcisi Stephane Dujarric’in anlaşmanın 60 gün değil 120 gün uzatıldığına ilişkin sözlerini yorumlayarak, “Anlaşma 60 gün uzatıldı” diye konuştu.

Zakharova, açıklamasında, “O (Dujarric) Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin ülkesinin sözde ruhani bağımsızlık kazanması amacıyla Rusya’ya bağlı Ortodoks kiliselerine dönük cezai yaptırım uygulamalarını da bilmediğini söylemişti. Aynı kişi şimdi anlaşmanın 120 gün uzatıldığını söylüyor. Belki bu sadece işini yapmaktaki beceriksizliğin bir tezahürü olabilir” dedi.

Kiev rejimi, geçtiğimiz günlerde Ortodoks Kilisesi’nin 980 yıllık Pechersk Lavra manastırını terk etmesini istemişti. Bunun üzerine Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, bu işlemin durdurulması için Papa Francis ve diğer dini liderlerden yardım talep etmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img