spot_img
8.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’dan ayrılan Skoda’nın zararı büyük

Rusya’dan ayrılan Skoda’nın zararı büyük

Volkswagen’in parçası olan Çek otomobil üreticisi Škoda, 24 Şubat 2022’den sonra Rusya pazarından ayrılmasıyla oluşan zararın 700 milyon avro olduğunu açıkladı.

Škoda Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Zellmer, şirketin Rusya’daki varlıklarının satışında son aşamada olduklarını belirtirken, bununla birlikte ticari faaliyetinin sona ermesi nedeniyle yaklaşık 700 milyon avro kaybettiklerini aktardı.

Gazetecilere konuşan Zellmer, halihazırda şirketin Rusya’daki fabrika ve dağıtım ağının satışı için pazarlık yapıldığına vurgu yaparken, “Bu mali kayıplar, Rusya’da Škoda arabalarının üretimi ve satışı yapılmamasına rağmen fabrika ve dağıtım ağını çalışır durumda tutma ihtiyacıyla ilişkili” dedi.

Rusya’daki varlıkların potansiyel alıcısı hakkında bilgi vermekten kaçınan Zellmer, öte yandan şirketinin yakın gelecekte Rusya’da üretim ve satışa devam etme şansının olmadığını da sözlerine ekledi.

Rusya’nın Kaluga ve Nizhny Novgorod şehirlerinde fabrikaları bulunan Škoda, birçok modelini ülkede üretiyordu.

2021 verilerine göre Skoda için ikinci en büyük pazar olan Rusya’da 90 bin 400 otomobil satan şirketin en büyük pazarının ise 134 bin otomobil sattığı Almanya bulunuyordu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img