spot_img
8.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelMoskova'daki stüdyo daire talepleri keskin artış gösterdi

Moskova’daki stüdyo daire talepleri keskin artış gösterdi

Rusya’nın en büyük çevrimiçi alışveriş platformlarında Avito’nun gayrimenkul hizmeti tarafından yapılan araştırmalar, başkent Moskova’da ikinci el konut taleplerinin Şubat’ta 2022 dönemine göre yüzde yüzde 23,9 arttığını gösterirken, küçük alana sahip stüdyo daire taleplerinde ise yüzde 65’lik artış yaşandığı belirlendi.

Avito Nedvizhimost hizmetine göre, şubat ayında üç ve daha çok odalı dairelere olan taleplerde de büyük artış yaşandığı görülürken, bu kategoride talep artışı ortalama yüzde 34 seviyesinde yer aldı.

Şubat ayında tek odalı dairelerde taleplerin yüzde 13,9, iki odalı daire taleplerinin ise yüzde 17,6 arttığına dikkat çeken uzmanlar, serbest planlı dairelere talebin de yüzde 10,8 civarında yükseldiğini aktardı.

Şubat ayında Moskova ikinci el konut piyasasındaki arz hacmi, ocak ayına göre yalnızca yüzde 3,3 artış gösterirken, aynı zamanda Şubat 2022’ye kıyasla hacimlerde yüzde 34,8 artış kaydedildiği açıklandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avito Nedvizhimost ikinci el konut departmanı başkanı Sergey Khakhulin, satıcıların  2022 sonu itibariyle beyan edilen fiyat üzerinden ortalama yüzde 5-10 arasında indirim yapmaya hazır olduklarını söylerken, “Başlangıçta şişirilmiş fiyatlarla daire satmaya çalışan mülk sahiplerinin, uzun bir süre ilan verdikten sonra fiyatı düşürmeye başladığını platformda görüyoruz. Satılık daire ilanları uzun süre ilanda kalıyor. Bu nedenle, piyasada daha iyi fiyata ve daha iyi özelliklere sahip konut bulmak mümkün” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img