spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 5 Mart 2023

Rusya’da dün neler oldu? 5 Mart 2023

Dün, 5 Mart 2023’te Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Zakharova: Rusya, ancak eşit şekilde gerçekleştirilmesi halinde tahıl anlaşmasına katılmaya hazır

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, diğer katılımcıların yükümlülüklerini eşit bir şekilde yerine getirmesi durumunda Moskova’nın Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamındaki anlaşmaları yerine getirmeye hala hazır olduğunu söyledi.

Rus devlet kanalı Rossiya 1’e konuşan Zakharova, “Biz üzerimize düşeni her zaman yerine getirdik ve tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz. Ancak anlaşmanın tüm şartlarının eşit şekilde yerine getirilmesi gerek. Eğer bu başka bir dolandırıcılıksa, ihtiyaç duyduklarını alıp diğer her şeyi unutmaya yönelik başka bir girişimse, ki bu örnekleri gıda anlaşmasında bile gördük, o zaman kimse kusura bakmasın” dedi.

Afrika ülkeleri, Rus ve Belaruslu sporcuların Paris Olimpiyatları’na katılmasına destek verdi

Afrika Ulusal Olimpiyat Komiteleri Birliği (ANOCA), Rus ve Belaruslu atletlerin gelecek yıl Paris’te yapılacak Olimpiyat Oyunları’na tarafsız şekilde katılmasını desteklediğini bildirdi.

ANOCA’dan yapılan açıklamada, bazı ülkelerin katılması halinde boykot edeceklerini belirttikleri olimpiyatlara Rusya ve Belaruslu sporcuların katılımının oy birliğiyle onaylandığı ifade edildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) bu ülkelerden gelen sporcuların tarafsız bayrak altında yarışması kararının desteklendiğine dikkat çekilen açıklamada, hiçbir atletin pasaportundan ötürü yarışmalardan uzaklaştırılmaması gerektiği belirtildi.

Ukrayna, Polonya, Litvanya, Estonya ve Letonya gibi çok sayıda ülke Ukrayna-Rusya Savaşı sonrası Rusya ve Belarus’un yarışlardan men edilmesini istemiş aksi halde olimpiyatları boykot edeceklerini duyurmuştu.

8 Mart’ta başkent otoparkları ücretsiz olacak

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, 8 Mart Kadınlar Günü’nde başkent sokaklarındaki tüm otoparkların ücretsiz olacağını söyledi.

Sobyanin merkez caddelerinde saati 380 ruble ve 450 ruble olan otoparklar dahil tüm otoparklarda ücret alınmayacağını açıkladı.

Rus uzman, Türkiye’deki gaz merkezinin Rusya’ya ne fayda sağlayacağını açıkladı

Rusya Stratejik Araştırma Merkezi Enerji Sektörleri Departmanı Başkan Yardımcısı Sergey Kolobanov, öncelikle bu projenin Rusya ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki doğalgaz ticareti ile ilgili tüm sorunların politize edilmesinin önüne geçeceğini vurgularken, “Rusya’ya karşı yaptırım uygulayan AB ülkelerinin Türkiye’deki gaz merkezi sonrası gaz piyasalarını siyasi amaçlara alet edemeyecek. Avrupalı ​​tüketiciler veya Türkiye’deki tüccarlar borsa aracılığıyla gaz alışverişi sağlayarak tedarikçi Rusya olsa bile gerçek gaz tedarikçisinin gizlenmesine izin verecek. Bu da Rusya’dan gaz almayı prensip olarak reddeden Avrupa’nın piyasayı politize etmesini engelleyecek”dedi.

Rusya, Ukrayna’da ilk kez yeni UPAB-1500B bombasını kullandı

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Havacılık ve Uzay Kuvvetlerinin Ukrayna’da süren askeri operasyonlarda ilk kez yeni UPAB-1500B bombalarını kullanmaya başladığı bildirildi.

Askeri operasyonun sürdüğü bölgelerde bulunan Rus savaş muhabirlerinin Telegram kanalı üzerinden paylaştığı bilgide, bin 500 kg ağırlığa sahip olan komuta edilebilir bombaların Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Avdeyevka bölgesindeki müstahkem bölgelerini yok ettiği aktarıldı.

İngiltere Savunma Bakanlığı: Rus yedek askerleri, cephane kıtlığı nedeniyle muhtemelen “kürek” kullandı

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rus yedek askerlerinin Ukrayna’da cephane kıtlığı nedeniyle göğüs göğüse çarpışmak için muhtemelen “kürek” kullandığını iddia etti.

Bakanlığın, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin Twitter hesabından paylaştığı son istihbarat güncellemesinde, geçen ayın sonlarında “sadece ateşli silahlar ve küreklerle” silahlandırılan Rus yedek güçlerine, bir Ukrayna mevzisine saldırması emri verildiği belirtildi.

Yedek askerlerin cephane kıtlığı nedeniyle çarpışmada muhtemelen kürek kullandığı kaydedilen istihbarat güncellemesinde, savaşta kullanılan bu aletlerin, “MPL-50” olarak bilinen kürekler olduğu ve 1869’da tasarlandığından bu yana çok az değişikliğe uğradığı vurgulandı.

Bakanlığın paylaşımında, “Küreğin bir silah olarak kullanılmaya devam etmesi, savaşın çoğunu karakterize eden acımasız ve düşük teknolojili çatışmanın altını çiziyor.” ifadesi kullanıldı.

Rus yedek askerlerden birinin, eylem için “ne fiziksel ne de psikolojik” olarak hazır olduğunu belirttiği aktarılan paylaşımda, son kanıtların, “Ukrayna’da yakın çatışmalarda bir artış olduğunu” gösterdiği kaydedildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img