spot_img
8.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 4 Mart 2023

Rusya’da dün neler oldu? 4 Mart 2023

Dün, 4 Mart 2023’te Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Ukrayna’daki savaş suçlarının soruşturulması için Lahey’de merkez kuruluyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’daki savaşta işlenen suçların soruşturulması için Hollanda’nın Lahey kentinde uluslararası merkez kurulacağını, bunun kurulacak özel savaş mahkemesinin ilk adımı olduğunu bildirdi.

Von der Leyen, yayımladığı video mesajda, Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri hedef alan, enerji ve diğer altyapıya zarar veren saldırılar düzenlediğini dile getirdi.

Rus güçlerinin işkence, kötü muamele, cinsel şiddet ve yargısız infazlar yaptığını söyleyen von der Leyen, “Rusya, işlediği korkunç suçların hesabını vermeli. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin hesap vermeli. Failleri yargı önüne çıkarmak için elimizden geleni yapmalıyız.” dedi.

Von der Leyen, bu sebeple AB’nin Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) rolünü desteklediğini belirterek, “Rusya’nın işlediği suçların yargılanacağı özel bir mahkemenin gerekli olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

Şoygu, Ukrayna’da savaşan Rus askerlerini denetledi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’da savaşan askeri birliklerde denetlemelerde bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Şoygu, “özel askeri operasyon” bölgesindeki Güney Donetsk yönünde “Doğu” askeri birliklerine ait ileri komuta noktasını teftiş ederek birliğin komutanı Korgeneral Rustam Muradov ile diğer subaylardan mevcut durum ve askeri birliklerin eylemleriyle ilgili bilgi aldı.

Birliklerin güvenli şekilde konuşlandırılması ve kapsamlı organize edilmesinin önemine dikkati çeken Şoygu, sağlık ve cephe gerisindeki çalışmaların da önemini vurguladı.

Japonya, Rusya’dan petrol alımına yeniden başladı

Japonya, Rusya’dan petrol satın almayacağını duyurmasından sekiz ay sonra Rus petrolünün sevkiyatına yeniden başladı.

Ülkenin Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığından alınan verilere atıfta bulunan Platts haber ajansı, Rusya’nın Sakhalin-2 petrol ve doğalgaz projesinden 747 bin varil petrolün şimdiden Japonya’ya gönderildiğini bildirirken, haberinde, geçtiğimiz yılın mayıs ayında ülkenin başbakanının “Rus petrolünün ithalatını yasaklayacağı” açıklamalarını hatırlattı.

Rusya’da serbest meslek sahibi  sayısı 7 milyonu aştı

Rusya Federal Vergi Dairesi (FNS), ülkedeki serbest meslek sahibi vatandaşların sayısının 7 milyon kişiyi aştığını bildirdiği mesajında, Rusya’da her gün 7 bin 500 kişinin serbest meslek sahibi olduğu vurgulandı.

Ülkede serbest meslek sahibi vatandaşlar için özel vergi rejimi uygulandığı hatırtılan açıklamada, daha önceki dönemlerde serbest meslek sahiplerinin yarısından fazlasının gelirlerini hiçbir şekilde beyan etmediği, yeni rejim dönemi ile birlikte ise serbest meslek sahiplerinin 1,9 trilyon rubleden fazla gelir kaydederek 81 milyar ruble vergi ödediği ifade edildi.

Şubat ayı petrol ve gaz gelirleri beklentilerin üzerinde gerçekleşti

Rusya Maliye Bakanlığı, şubat ayı petrol ve gaz gelirlerinin daha önceki beklentilerden 12,3 milyar ruble daha yüksek olduğunu bildirdi.

Bakanlık tarafından paylaşılan raporda, petrol ve gaz sektörünün Rusya Federasyonu bütçesine aktardığı Şubat 2023 dönemi gelirlerinin ocak ayına göre yüzde 22,5 artarak 521,2 milyar rubleye ulaştığı belirtilirken, fiili gelirlerin ocakta beklenen aylık petrol ve gaz gelirlerinden sapmasının 12,3 milyar ruble pozitif değere ulaştığı kaydedildi.

Moskova Borsası’ndaki bireysel yatırımcıların sayısı 24 milyona ulaştı

Moskova Borsası’nda (MOEX) yatırım hesabı olan bireysel müşteri şubat ayında 517 bin 800 kişi artarak 24 milyona ulaştı.

Ticaret platformu MOEX tarafından yapılan açıklamada, Şubat 2023’te 2,5 milyon kişinin borsalarda işlem yaptığı belirtilirken, hisse senedi işlem hacminde bireysel yatırımcıların payının yüzde 81,1 olduğu aktarıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img