spot_img
8.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiHizmet sektörü PMI endeksi keskin artış gösterdi

Hizmet sektörü PMI endeksi keskin artış gösterdi

Uluslararası finansal araştırma kuruluşu S&P Global’a bağlı analitik ajans IHS Markit tarafından yayınlanan verilere göre, Rusya’da şubat ayı hizmet sektörü PMI Endeksi 48,7 puandan 53,1 puana yükseldi.

Rusya’nın hizmetler sektöründeki ticari faaliyet endeksinin (PMI) geçtiğimiz yılın aralık ayında 45,9, bu yılın ocak ayında ise 48,7 puan olduğu hatırlatılan raporda, şubat ayındaki son verilerin sektörde güçlü bir üretim artışına işaret ettiği vurgulanırken, faaliyetteki canlanma, daha güçlü talep, yeni müşteri kazanımları ve belirsizliğin azalmasıyla müşterilerden artan ilgiye bağlandı.

Rusya hizmet sektöründe şubat ayı üretim artışının Eylül 2022’den bu yana ilk, genişleme hızının ise Temmuz 2021’den bu yana en hızlı ikinci büyüme göstergesi olduğu vurgulandı.

Şubatta hem imalat hem de hizmet sektörlerindeki aktiviteyi izleyen bileşik PMI, ocak ayındaki 49,7 puana kıyasla şubat ayında 53,1 puan olarak gerçekleşti.

Şirketler, sektörün üretimdeki sıçramasının şubat ayında yeni siparişlerdeki toparlanmadan kaynaklandığını söylerken, yeni müşterilerin kazanılması, tüketici talebindeki artış ve yeni hizmet hatlarının yaratılmasının siparişlerin büyümesinde faktörler haline geldiği ifade edildi.

IHS Markit, öte yandan yeni ihracat siparişlerinin düşmeye devam ettiğine dikkat çekerken, ancak daralma hızının mevcut 12 aylık düşüş dizisinin en düşük seviyesine gerilediğini de kaydetti.

İncelemede, üretim maliyetlerinin Ağustos 2021’den bu yana en yavaş hızda artmasıyla sektördeki fiyatlandırma baskılarının hafiflediği belirtilirken, aynı zamanda maliyet yükü tarihsel olarak yüksek oranlarda artış gösterdi.

Şirketler bunu daha yüksek tedarikçi fiyatlarına, daha yüksek ücretlere ve elverişsiz döviz kuru dinamiklerine bağladı.

Satış fiyatları şubat ayında daha hızlı yükselirken, firmaların artan maliyetleri müşterilere yansıtmaya çalıştığını vurgulayan uzmanlar, artan müşteri talebi nedeniyle şirketlerin geçen ay işe alım faaliyetlerine yeniden başladığını aktardı.

Araştırmaya göre, firmaların yüksek stok sahibi olduğu kaydedilirken, fazla birikmiş işlerdeki düşüş hızının yavaşladığı, bazı şirketlerin yeni siparişlerin hacmi nedeniyle yüksek iş yüküne dikkat çektiği gözlemlendi.

Rusya hizmet sektöründeki şirketler, üst üste ikinci aydır sektörün önümüzdeki 12 aydaki görünümü konusunda iyimserliğini sürdürürken, güven endeksinin şubat ayında keskin bir şekilde yükseldiği ve Temmuz 2022’den bu yana en güçlü seviyeye ulaştığı bildirildi.

Hizmet sektörünün iyimserliği, müşteri talebindeki büyüme umutları ve yeni hizmet alanlarının genişlemesiyle desteklendi.

İmalat sanayi PMI endeksi de artışta

IHS Markit tarafından yayınlanan verilere göre Rusya’nın imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), 53,6 puana yükseldi.

Ocak ayında 52,6 puana gerileyen imalat PMI endeksinin şubatta artış gösterdiğine dikkat çekilen IHS Markit raporunda, son verilerin Rus imalat sanayilerinin durumunda önemli bir iyileşme olduğunu gösterdiği, şubat ayında sektördeki genişleme hızının 2017’nin başından bu yana en hızlısı olduğu vurgulandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img