spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiTinkoff, Gürcistan'a döviz transferlerini askıya aldı

Tinkoff, Gürcistan’a döviz transferlerini askıya aldı

Rusya’nın en büyük özel bankalarından Tinkoff Bank, Gürcistan’a döviz cinsinden para transferlerini, muhabir bankanın transferleri işleme koymaması nedeniyle askıya aldığını duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamada, Gürcistan’a para transferi yapmanın mümkün olmadığı kaydedilirken, “Gürcistan’daki bankalara mevcut durumda banka havalesi gerçekleştirilememektedir. Bunun nedeni muhabir bankamızın Gürcistan’a havale işlemlerini durdurmasıdır” ifadeleri kullanıldı.

Yanı zamanda Avrupa Birliği’nin 10’uncu yaptırım paketine dahil edilen Tinkoff Bank, yurt dışına dolar ve cinsinden para transferi imkanının sınırlı sayıda banka listesine ait olmak üzere hala sağlandığını vurgularken, mesajda, “Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Çin, Kırgızistan, Moğolistan, Tacikistan ve Özbekistan’daki bazı bankalara dolar cinsinden para transferi yapılmakta, Euro cinsinden havaleler ise yalnızca Çin ve Özbekistan’daki bazı bankalara yapılabilmektedir” denildi.

Tinkoff, yakın zamanda bireylere sunduğu yatırım hizmeti Tinkoff Investments üzerinden gerçekleşen avro cinsinden işlemleri geçici olarak askıya aldığını duyurmuştu.

Menkul kıymetler yatırım uygulamasında AB yaptırımları nedeniyle 27 Şubat’tan itibaren avro cinsinden tüm ticaret işlemleri askıya aldığını bildiren Tinkoff, açıklamasında, “27 Şubat 2023’ten itibaren avro cinsi ticaret işlemleri askıya alınmıştır. Avro, bankanın sunduğu yatırım hizmetlerinde likit enstrüman listesinden çıkarılmıştır. Bununla birlikte bankamatik ve mobil uygulamada hesaptan avro cinsinden para çekme işlemleri mümkün olacaktır” denildi.

Banka, AB yaptırımlarının Rusya içerisinde bankanın verdiği hizmetleri etkilemediğine vurgu yaparken, hisse senetlerine sahip olan bireysel yatırımcıların fonlarının bloke edilmeyeceği garantisi verdi.

Yatırım hizmeti için yeni şirket kurulacak

Tinkoff, ruble cinsinden tüm yatırım hizmetlerinin her zamanki gibi çalıştığının altını çizdiği açıklamasında, Yabancı para birimi cinsinden menkul kıymetlerde ticaretin yeniden başlamasına kadar dolar cinsinden işlemlerin askıya alınacağını, bu süre boyunca, bu yatırımlardan komisyon alınmayacağını vurgularken, AB yaptırımları sonrası alınan kararla yeni bir şirket kurulacağını, Tinkoff Yatırım Hizmetleri uygulamasına alternatif  ve yaptırımlardan etkilenmeyecek yeni bir hizmetin yakın zamanda müşterilere sunulacağını ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img