spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemABD’de Rusya'ya "havacılık teknolojisi" satan 2 kişi gözaltına alındı

ABD’de Rusya’ya “havacılık teknolojisi” satan 2 kişi gözaltına alındı

ABD’nin Kansas eyaletinde 2 kişi, Rusya’ya havacılıkla ilgili teknoloji ihracatı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

ABD Adalet Bakanlığı, Cyril Gregory Buyanovsky (59) ve Douglas Robertson’ın (55) “komplo, devlet kontrolündeki malların ruhsatsız ihracatı, elektronik ihracat bilgilerini göndermemek, bu belgelerde oynama yapmak ve kaçakçılık” suçlamalarıyla gözaltına alındığını bildirdi.

Bakanlık, 2 kişinin Rus şirketlere havacılık ekipmanları sağladığı ve tamir hizmeti vermekle suçlandığı bilgisini paylaştı.

Söz konusu kişilerin, kontrollü malları lisanssız ihraçtan 20 yıla, kaçakçılık suçlarından 10 yıla, komplo ve ihracat bilgilerini yanlış bildirimden 5 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

ABD’nin kişi ve kuruluşlara yönelik yaptırımları, Kremlin üzerindeki ihracat kontrolleri, modern bir orduyu donatmak için gereken bilgisayar çipleri ve diğer teknolojik ürünlerini kapsıyor.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler de 25 Şubat’ta Rusya’ya yönelik yeni ticaret yasakları kapsamında hem sivil hem de askeri amaçla kullanılabilecek ürün ve teknolojilere ihracat kontrolleri ile insansız hava aracı (İHA) gönderenlere ilave kısıtlamalar getirecek yeni yaptırımları onaylamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img