spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelPeskov, sosyal medyada gündeme oturan Ryodan hareketini değerlendirdi

Peskov, sosyal medyada gündeme oturan Ryodan hareketini değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, son günlerde sosyal medyada gündemden düşmeyen ve üyelerini lise çağındaki çocukların oluşturduğu Ryodan hareketini Rus gençliği adına negatif değerlendirdiklerini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, “Bu alt kültür, Rus gençliğine hiçbir fayda sağlamaz” ifadelerini kullanırken, Kremlin’in gençlerin bulunduğu bazı grupların yasadışı eylemlerine karşı mücadeleyi desteklediğinin altını çizdi.

Bu hareketin temsilcilerinin dahil olduğu kavgaları izlediklerini belirten Kremlin Sözcüsü, “Doğal olarak buna yanıt vermemiz gerekiyor. Yasa dışı eylemleri durdurmak önemli. Ancak bu ve benzeri hareketler, gençliğimize eksiden başka değer katmayan sözde bir alt kültürdür” dedi.

Son günlerde haber kanallarında da gündeme gelen gayri resmi gençlik grubu “Ryodan”, Telegram kanallarında ve sosyal ağlarda birleşerek diğer Alt kültür örnekleri ile kavgalara katılarak ünlenirken, Rusya’nın çeşitli şehirlerinde halka açık yerlerde gerilime yol açan harekete İçişleri Bakanlığı tarafından operasyon düzenlendi.

Bahsi geçen gruba üye birçok gencin gözaltına alındığı açıklanırken, Devlet Duması Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı Vasily Piskarev, bu durumun yakın gelecekte alt mecliste inceleneceğini vurgulayarak, “Rusya’daki durumu gençlik üzerinden istikrarsızlaştırmaya çalışan dış güçlerden de şüpheleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Russia Today, Ryodan hareketinin çalışmaları Dota 2 hayranları tarafından desteklenen rapçi Shadowraze sayesinde popüler olduğunu açıklarken, Hunter x Hunter anime oyununa dayanan Ryodan fikrinin bu rapçi tarafından geliştirildiği ifade ediliyor.

Yeni hareketin ayırt edici özelliğinin numaralı bir örümcek olduğu görülürken, hareketin temsilcileri, aşırı vatansever vatandaşları, Slav görünümünde olmayan kişileri ve futbol taraftarlarını düşman olarak niteliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img