spot_img
8.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın tahıl stokları 26 milyon tona ulaşabilir

Rusya’nın tahıl stokları 26 milyon tona ulaşabilir

Danışmanlık şirketi Yakov and Partners tarafından yapılan araştırmalar, 1 Temmuz 2022 ila 30 Haziran 2023 tarihlerini içeren mevcut tarım yılında Rusya’daki tahıl stoklarının 17 milyon tonu buğday olmak üzere 26 milyon tonu bulabileceğini gösterdi.

Batı yaptırımlarından dolaylı etkilenen tahıl ihracatı ve verimli tahıl hasadının ülkedeki tahıl stoklarında artışa neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, tahılın uzun süreli depolanması ile ilişkilendirilen riskin yaklaşık 260 milyar ruble olduğu da aktarıldı.

Yakov and Partners uzmanı Aleksey Poroshkin, tahıl stok rakamlarının daha fazla artmaması için Rusya’nın her ay ürettiği 4 milyon tonla rekora yakın tahıl hacmini ihraç etmesi gerekeceğini belirtirken, “Rekor düzeydeki hasat ve lojistikte yaşanan sorunların bir sonucu olarak, on milyonlarca ton tahıl depolarda saklanacak ve muhtemelen gelecek sezona kalaak” diye konuştu.

Aralık sonunda Rusya Tarım Bakanlığı, tahıl alanlarının yüzde 97’sinin işlendiği ülkede toplam tahıl hasadının 155,5 milyon ton olduğunu bildirmişti.

Bakanlık, tarım ve hayvancılık endüstrilerinin gelişiminin yanı sıra kırsal alanların entegre kalkınmasına yönelik devlet programının uygulanması sayesinde tahıl üretiminde hacimlerin arttığını vurgularken, güncel tahıl verileriyle ilgili konuşan Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, “Genel olarak yaşanan nesnel zorluklara rağmen, çoğu alanda 2022’deki tarımsal sanayi kompleksinin göstergeleri büyük ivme kazandı. Tahıl ekimi yüzde 97 olarak tamamlanırken, 155,5 milyon ton hasat edildi” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img