spot_img
3.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus bankalarının 2023 yılında ne kadar kar elde edebileceği açıklandı

Rus bankalarının 2023 yılında ne kadar kar elde edebileceği açıklandı

Rusya Merkez Bankası, 2022’yi yaptırımlar sonrası minimum karlılıkla kapatan bankacılık sektörünün 2023 yılında karının 1 trilyon rubleyi geçmesini bekliyor.

Merkez Bankası Bankacılık Düzenleme ve Analiz Departmanı müdürü Aleksandr Danilov, beklenmedik şokların olmaması durumunda 2023 yılının bankacılık sektörü için çok daha karlı olacağını söylerken, “Öngörülemeyen yeni ekonomik şoklar olmadığı sürece bu yılki sonuç geçen yıldan çok daha iyi olacaktır. Kârın 1 trilyon rubleden fazla olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Danilov, Rus bankalarının Merkez Bankası’nın aldığı tedbirler sayesinde 2022’de olumsuz mali sonuçlardan kaçındığını vurgularken, düzenleyici tarafından desteklenen kredi kurumlarının çoğunun sermaye politikaları ve ticari büyüme yoluyla kar elde ettiğini aktardı.

Daha önceki tahminlerinde Rus bankacılık sektöründe kar beklemeyen Merkez Bankası, 2022 yılında bankaların yılın ilk yarısındaki kaybını tamamen telafi ederek yılı 203 milyar ruble karla kapattığını duyurmuştu.

2022’nin ilk yarısında 7 yıl sonra ilk kez bankacılık sektörünün 1,5 trilyon ruble zarar gösterdiğine vurgu yapılan raporda, para biriminin yeniden değerlenmesi nedeniyle yılın ikinci yarısında zararını telafi etmeye başladığını, faizlerin düşürülmesiyle de desteklenen sektörde geçtiğimiz yılın ekim ayı itibariyle zararın 400 milyar rubleye düşürülebildiği aktarıldı.

Merkez Bankası verilerine göre, ülkedeki bankalar zararda zirveye 1 trilyon rubleyle nisan ayında ulaşırken, mayıs ayında toplam zarar 500 milyar rublenin altına indi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img