spot_img
3.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’yı Çin otomobil markaları sarıyor

Rusya’yı Çin otomobil markaları sarıyor

Otomotiv sektörü araştırmalarıyla tanınan Avtostat analitik ajansı, bugün Rusya pazarında Çin marka otomobil satan bayi sayısının binden fazla olduğunu bildirdiği raporunda, bu rakamın bir yıl öncesine göre yaklaşık bir buçuk kat daha fazla olduğunu yazdı.

Ocak 2023 ortası itibariyle Rusya’da Çin marka otomobil satışı yapan oto bayi sayısı bin 53’e ulaşırken, geçen yılın ocak ayında bu rakamın 723 olduğunu hatırlatan Avtostat, son bir yılda bayi sayısında yüzde 46 artış yaşandığını gözlemledi.

 Sonuç olarak Çinli otomobil üreticilerini temsil eden bayilerin mevcut durumda Rusya’daki en geniş ağa sahip olduğunu bulan ajans, daha önce lider olan Avrupalı markaların oto bayilerinin şu anda toplam 721’e düştüğünü, Japon markaları temsil eden bayi sayısının ise 518 olduğunu ekledi.

Rus markalarını satan 452 bayi bulunurken, Kore menşeli otomobil satan bayi sayısı 396’a, Amerika markalarını temsil eden bayi sayısı ise 24’e geriledi.

Birçok eski bayinin servis ortağı olarak pazarda kalmaya devam ettiğini tespit eden Avtostat, Ocak 2023’ün ortası itibariyle Rusya’da 3 bin 164 otomobil satıcısı bulunduğunu, bu sayının bir yıl öncesine göre 56 daha düşük olarak gerçekleştiğini aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img