spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRST: Hükümetin tur operatörlerine destek kararı sektörü canlandırır

RST: Hükümetin tur operatörlerine destek kararı sektörü canlandırır

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST), hükümetin ülkedeki tur operatörleri için sıfır KDV uygulamaya hazırlanmasının özellikle iç turizme odaklı sektörün gelişmesine katkıda bulunacağını bildirdi.

Turizmden sorumlu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulması planlanan sıfır KDV uygulamasının ülkedeki tur maliyetlerini düşüreceği, aynı zamanda çeşitlerini genişleteceği vurgulanan RST açıklamasında, “Birliğimize göre tur operatörleri için KDV’nin kaldırılması, konsolidasyonu ve mali şeffaflığın sağlanması da dahil olmak üzere bu turizmin geliştirilmesi için gerekli ön koşulları oluşturuyor. Tur operatörleri için sıfır KDV mekanizması, tüketici için de fayda sağlamakta, çeşitli ulaşım türleri ile birlikte tur yelpazesini genişletmekte ve tur maliyetlerini düşürmek için bir teşvik haline gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Birlik, özellikle hükümetin sunduğu turistik geri ödeme programının yürürlükte olduğu dönemlerde ülkedeki tur operatörlerinin çoğunun kanunen KDV’ye tabi olmayan veya indirimli oranlarda vergilendirilen turistik ürün veya bir dizi hizmet olarak gezi programları oluşturduğuna dikkat çekerken, ancak KDV’den muaf olmayan tur operatörünün daha önce sattığı turizm ürünü nedeniyle hemen hemen tüm hizmetlerde KDV ödemek zorunda kaldığını hatırlattı.

“Sonuç olarak KDV’nin gelirlere olumsuz etkisi göz önüne alındığında, tur operatörlüğü için dayanılmaz bir ciro vergisi haline geldiği açıktır” denilen mesajda, sendikanın birkaç yıldır tur operatörleri için KDV’nin sıfırlanması konusunu gündeme getirdiğini hatırlatan RST, Rusya Tur Operatörleri Birliği’nin (ATOR) de böyle bir önlemin gerekliliğinden defalarca bahsettiğin ekledi.

Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla gerçekleştirilen hükümet toplantısında iç ve dış turizmde uzmanlaşmış tur operatörlerini KDV’den muaf tutmak için teklif hazırlandığını söyledi.

Önlemin bu yıl 1 Ocak’tan itibaren “geriye dönük” olarak başlatılmasının gerektiğine vurgu yapan Reshetnikov, Temmuz 2027’ye kadar uzatılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

Görüşmede Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bakanlığın bu öneriyi desteklediğini kaydetti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img