spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya ve Mısır ruble cinsinden tahıl ticaretine hazırlanıyor

Rusya ve Mısır ruble cinsinden tahıl ticaretine hazırlanıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Viktoria Abramchenko, Mısır ile tahıl ticaretinde ruble cinsinden ödeme olasılığının değerlendirildiğini söyledi.

Abramchenko, resmi haber ajansı RIA Novosti’ye verdiği demecinde, tahıl teslimatlarında ruble cinsinden ödeme ile ilgili çalışmaların Mısır ile yürütüldüğünü belirtirken, “Bu çalışmayı ilk kez Türkiye ile denedik ve başarılı bir anlaşma gerçekleşti. Mısır ise tahıl ihracatımızda en büyük ülke. Onlarla da ruble cinsinden ödemelere geçiş yapmaya başlıyoruz ”diye konuştu.

Ulusal para birimlerinde ödemelere geçişin dolar ve Euro’nun zehirli olduğunun anlaşıldığı bu dönemde  “trend” olarak nitelendirildiğine dikkat çeken Başbakan Yardımcısı, Rusya Merkez Bankası’nın diğer ülkelerin merkez bankalarıyla ticaret ödemelerinde yeni bir plana geçiş üzerinde çalıştığını, bunun sadece gıda tedariki için geçerli olmadığını da sözlerine ekledi.

Aralık ayında konuşan Abramchenko, Rusya’nın sonbaharda Türkiye ile ilk kez ruble cinsinden ödemeyle tahıl teslim ettiğini, ilk deneyin başarılı olduğunu söylemişti.

Rus TV kanalı NTV’ye konuşan Abramchenko, Rusya’nın doğalgazda ruble ile ödeme uygulamalarını diğer ihracat kalemleri için de yaygınlaştırmaya çalıştığına dikkat çekerek, “Bu sonbaharda Türkiye ile tahıl ticaretinde ruble ile ödeme konusunda bir deney yaptık. Bir anlaşma yapıldı ve ruble cinsinden anlaşmalar kapsamında tahıl sevkiyatı gerçekleştirdik. Ancak şu ana kadar bunun deneme olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img