spot_img
-5.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların kredi notunda artış kaydedildi

Rusların kredi notunda artış kaydedildi

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi finans servisi Sravni.ru araştırmaları, 2022 yılında Rusların ortalama kredi notunun 50 puandan fazla artarak 600 puanı aştığını ortaya çıkardı.

Hizmete göre geçen yıl Rusların ortalama kredi notu 54 puan artarak 602’ye yükselirken ekonomik krize rağmen Rusların kredi ödemelerinde daha az risk gözlemlendiği kaydedildi.

Piyasa verilerine göre geçen yıl Rusların konut kredisi başvurularında ortalama meblağ 3 milyon rubleye ulaşırken, 2021’de ise ülkede alınan ipoteklerde ortalamanın 2,8 milyon ruble olduğu aktarıldı.

Ayrıca geçen yıl yeni konutlar için alınan ipoteklerin kredi ürünleri arasında en popüleri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, 2021’de ise Rusların daha çok ikinci el konutlar için kredi aldığını  kaydetti.

Servisi verilerine göre 2022’de mevduat açmakla ilgilenen Rusların sayısı 2021’e göre yüzde 17 artarken, mevduat sahipleri için en yoğun dönem Mart 2022’ye düştü.

2022’de Sravni platformu kullanılarak açılan ortalama mevduat miktarı 915 bin ruble olarak gözlemlenirken, çoğu zaman, kullanıcılar üç aylık, altı aylık veya bir yıllık mevduat ürünlerini tercih etti.

Kasım ayında emlak alanında uzman kuruluş olan Frank RG araştırmaları, ekim ayında Rusya’da bankalar tarafından verilen konut kredilerinde ortalama tutarının yüzde 8,4 düşerek 3 milyon 500 bin rubleye gerilediğini ortaya çıkarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img