spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, olası Putin-Erdoğan görüşmesine açıklık getirdi

Kremlin, olası Putin-Erdoğan görüşmesine açıklık getirdi

Ukrayna ve Rusya arasındaki esir değişimi konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesi gerçekleşeceğiyle ilgili iddiaları değerlendirdi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında, iki lider arasında henüz böyle bir görüşmenin planlarda yer almadığını vurgulayan Peskov, “Böyle bir görüşme planlarda yok. Uluslararası telefon görüşmelerinde kesin bir şey olmadan öne geçmemeye çalışıyor, özen gösteriyoruz” dedi.

Telefonla iletişimin oldukça hareketli ve zaman içinde değişen bir mekanizma olduğuna vurgu yapan Kremlin Sözcüsü, kamuoyunun bazen herhangi bir gecikme veya ertelemeye aşırı tepki verdiğini de sözlerine ekledi.

Yeni silah tedarikleri durumu değiştirmez

İngiltere’nin Ukrayna’ya tank teslim etme kararını da değerlendiren Peskov, Ukrayna’ya gönderilen bu tankların da diğerleri gibi yok edileceğinin altını çizerken, Rusya’nın askeri operasyonundaki tüm hedeflere ulaşılacağını bir kez daha yineledi.

Daha önce İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İngiltere’nin önümüzdeki haftalarda 14 adet Challenger 2 tankını Ukrayna’ya göndereceklerini bildirmiş, İngiltere’nin Ukrayna askerlerini bu tankları kullanması için önümüzdeki günlerde eğitim vermeye başlayacağını açıklamıştı.

Peskov, bu gibi kararları çok olumsuz değerlendirdiklerini vurgularken, “Biz tavrımızı saklamıyoruz. Şu anda Ukrayna için yeni ve daha gelişmiş teknolojili askeri teçhizatın tedarikleri ile ilgili niyetlerini açıklayan İngiltere, Polonya ve diğer Avrupa ülkelerin anlaması gereken önemli bir nokta var. Yaptıkları, sahadaki durumu değiştirmeyecek. Ukrayna’da yaşayan insanların kaderini ve geleceklerini bir şekilde önemsediğinden şüphe ediyoruz. Bu ülkeyi, Rusya karşıtı hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak kullanıyorlar” dedi.

14 Ocak’ta Ukrayna’nın Dnepropetrovsk kentinde düşen füze sonrası bir evin çökmesiyle ilgili Rusya’nın suçlandığına dikkat çeken Peskov, “Rusya, konutlara veya sosyal altyapıya saldırmaz. Oradaki evin çökmesinin nedeninin Ukrayna’nın Rus füzesini durdurmak için fırlattığı füze olduğu aşikar. Zaten Kiev rejiminin bazı temsilcilerinin aslında bu trajedinin Ukrayna’nın hava savunma füzelerinin eyleminin sonucu olduğunu söylediğini sizler de duydunuz” ifadelerini kullandı.

Dnipro kentindeki füze saldırısında Rusya’yı suçlayan Kiev rejimi, Rus ordusunun, 14 Ocak’ta Ukrayna’nın Dnipro kentine düzenlediği füze saldırısında hayatını kaybeden sivillerin sayısının 36’ya, yaralıların sayısının 75’e yükseldiğini bildirmişti.

Daha sonra Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başdanışmanı Aleksey Arestoviç, bu eylemin Ukrayna’nın hava savunma sistemi nedeniyle gerçekleştiğin itiraf etmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img