spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRuslar bu yeni yıl tatillerinde daha fazla harcamaya başladı

Ruslar bu yeni yıl tatillerinde daha fazla harcamaya başladı

Rusya’da perakende sektöründe günlük 44 milyondan fazla alışveriş faturasının analiz eden IT şirketi Platforms OFD, 1 Ocak’tan 8 Ocak 2023’e kadar süren uzun yılbaşı tatillerinde Rusların eğlence, market ve restoran harcamalarını geçen yılın aynı dönemine göre artırdığını bildirdi.

En çok harcamaların sinema salonlarında yapıldığına dikkat çekilen raporda, Rusların yılbaşında sinema bileti harcamalarının yüze 16 artarak 745 rubleye ulaştığı, bakkal ve süpermarket harcamalarının yüzde 11, restoran harcamalarının yüzde 6 ve kafe harcamalarının da yüzde 12 artış gösterdiği kaydedildi.

Fast food harcamalarında ortalama fatura tutarı yüzde 7 artışla 478 rubleye ulaşırken, araştırmalar, Rusların yüzde 13 ile en çok elektronik ve ev aletlerine yaptığı harcamaları geçtiğimiz yıla kıyasla azalttığı vurgulandı.

Rusların yılbaşı tatilinde bu kategoride ürün alımına ortalama 9 bin 893 ruble harcadığı görülürken, yapı malzemeleri için ortalama harcamalar 8 bin 566 ruble, giysi ve ayakkabılar için ise 5 bin 459 ruble olarak gerçekleşti.

Sinema Fonu Birleşik Otomatik Bilgi Sistemi (UAIS) istatistiklerine göre, 31 Aralık’tan 8 Ocak’a kadar Rus sinemaları bilet satışlarından 4,5 milyar ruble kazanırken, bunun 2014’ten beri mutlak bir rekor olduğu ifade edildi.

Yılbaşı tatilinde otellerde ortalama 5 bin 156 ruble harcayan Ruslar, parfümeri ve kozmetik harcamalarını 3 bin 590 rubleye çıkardı.

Uzmanlar, coronavirüs kısıtlamaları sonrası geçen yılın aynı dönemine kıyasla Rus tüketicilerin 2022 yılının ocak tatillerinden daha az, ancak yaz aylarından daha fazla satın alım gerçekleştirdiğini söylerken, enflasyonist beklentiler nedeniyle harcamalarını artırdığını ifade etti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img