spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya, buğdayda ihracat vergisini düşürüyor

Rusya, buğdayda ihracat vergisini düşürüyor

Rusya Tarım Bakanlığı, Karadeniz Tahıl Girişimi’nde Ukrayna ile yaşanan gerilimle küresel sorun haline gelen buğdayda ihracat vergisini düşürüyor.

18 Ocak 2023 itibariyle buğdaya uygulanan ihracat vergisini yüzde 1 düşürerek ton başına 4 bin 766 rubleden 4 bin 719 rubleye düşüren bakanlık, ihracat vergilerinin Moskova Tahıl Borsası’nda listelenen ihracat sözleşme fiyatlarına dayalı fiyat göstergelerine göre haftalık olarak hesaplandığını, buğday üzerindeki verginin gerçekleştirilen ihracat gösterge fiyatı ile taban fiyat olarak belirlenen 15 bin ruble arasındaki farkın yüzde 70’i olarak kabul edildiğini aktardı.

Yeni vergilerin 24 Ocak’a kadar geçerli olacağını bildiren Tarım Bakanlığı, arpa için belirlenen ihracat vergisini ton başına 3 bin 603 rubleden 3 bin 977 rubleye çıkarırken, mısır üzerinden ise vergiler ton başına bin 289 rubleden bin 174 rubleye düşürecek.

Buğday için ton başına fiyatların 309,5 dolar olduğu, bir hafta önce 311,1 dolar olarak gözlemlendiği belirtilirken, arpa fiyatlarının geçtiğimiz hafta ton başına 276,8 dolardan 278,4 dolara yükseldiği, mısır fiyatlarının ise 224,2 dolardan 221,4 dolara gerilediği ifade edildi.

Temmuz ayı başında Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, hükümetin buğday, arpa ve mısır üzerindeki ihracat vergisi hesaplamalarında ABD doları yerine Rus rublesinin kullanılacağı kararnameyi imzalamıştı.

Daha önce tahıl ihracatı üzerindeki vergileri dolar cinsinden hesaplayarak duyuran hükümetin temmuz itibariyle vergi hesaplamalarını ruble üzerinden yapacağı vurgulanan hükümet açıklamasında, yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Rusya’dan ihraç edilen hububat, ayçiçek yağı ve küspe üzerindeki ihracat vergisi hesaplarında tek para biriminin ruble olacağı bildirildi.

İhracata getirilecek vergilerin ruble cinsinden hesaplanması için Merkez Bankası’ndan gelen verilere dayanarak belirlenecek ABD dolarının aritmetik ortalamasının dikkate alınacağı belirtilirken, yasal bilgi portalında yayınlanan karar metninde yer alan açıklamada, “Buğday vergisinin hesaplanması için taban fiyat 15 bin ruble olacaktır. Arpa ve mısır için ihracat vergisi hesaplarında taban fiyat ton başına 13 bin 875 ruble, ayçiçek yağında 82 bin 500 ruble ve ayçiçeği küspesinde (tohumu) 13 bin 875 ruble olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img