spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusların çoğu yabancı giyim markalarının çıkışını hissetmedi

Rusların çoğu yabancı giyim markalarının çıkışını hissetmedi

Rusya’da online pazarlama liderlerinden Kokoc Group, Batılı büyük moda markalarının ülkeyi terk etmesinin Rusların tercihlerini ve cüzdanlarını nasıl etkilediğini belirledi.

Şirket anketlerinin sonuçlara göre, katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 56) yabancı giyim markalarının Rusya pazarından ayrılmasını hissetmediğini belirtirken, tüketicilerin alışveriş merkezlerinde ve internette her türden yeterince ürün ve mağaza olduğunu düşündüğü kaydedildi.

Rusların yüzde 23’ü ise hala çok sayıda seçenek olduğunu ancak fiyatların keskin bir şekilde arttığını vurgularken, katılımcıların yüzde 3’ü Zara ve H&M gibi favori markaların Rusya’dan ayrılmasının büyük kayıp olduğunu düşünüyor.

Ankete göre tüketicilerin yüzde 12’si şimdi nerede giyineceğini bilmediğini itiraf ederken, dev giyim markalarının dönmesini bekliyor.

Rusların yüzde 6’sı ise yeni yerli markaları keşfettiğini açıklarken, aynı zamanda Rusların yüzde 39’u giyim alışverişlerinde ürünün menşeine önem vermediğini aktardı.

Buna karşın katılımcıların yüzde 32’si Rus markalarının yabancı markalarla rekabet edebileceğine ve dikiş konusunda da aynı derecede iyi olduklarına inanırken, Rusların yüzde 19’u bu teze katıldığını, ancak yerli satıcıların aşırı fiyat uyguladığını söyledi.

Araştırmalara göre Rusların yüzde 10’u ithal giyim ürünlerinin her zaman yerli üründen daha iyi olduğu fikrine alışkın olduğuna vurgu yaptı. 

Коkос Group CEO’su Vladimir Loskutov, konu hakkında yaptığı açıklamada,” Geçtiğimiz yılın sonuçlarına göre, çoğu markanın satış payına bakıldığında şubat ve eylül aylarında 2021 yılına kıyasla gelirlerde yüzde 20’ye varan bir düşüş görüldü. Bu düşüşlerin nedenleri istikrarsızlık hissi, olası işten çıkarmalar nedeniyle tasarruf etme arzusu, Rusların başka ülkelere taşınması, artan gıda fiyatları ve daha pek çok şey olarak göze çarptı”diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img