spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da ilk kez Kraken varyantı tespit edildi

Rusya’da ilk kez Kraken varyantı tespit edildi

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor), ABD ve Avrupa’da hızla yayılan “Kraken” alt varyantının ilk vakasının ülkede tespit edildiğini bildirdi.

XBB.1.5 varyantı olarak bilinen omikron alt değişkeni Kraken coronavirüs enfeksiyon vakasının ilk olarak Rusya’nın Penza bölgesinde kaydedildiğini duyuran Rospotrebnadzor, yeni varyantın Rusya’da hakim olmadığına dikkat çekerek, açıklamasında, “Coronavirüs vakalarında Omicron varyantı, Rusya’da yaygın olmayı sürdürmektedir” ifadelerine yer verdi.

Servis, Delta varyantının 2021 yılının ikinci yarısında hakim varyant olarak tespit edildiğini, Omicron varyantının ise 2022 itibariyle Rusya’da görüldüğünü hatırlatırken, son aylarda bu mutasyonlar dışında herhangi bir varyantın Rusya’da tespit edilmediğini de aktardı.

Kraken’li hasta iyileşti

Telegram haber kanalı Shot’a göre ilk kez Kraken varyantı teşhisi konulan 32 yaşındaki Penza sakini kadın hastanın enfeksiyonu hafif bir şekilde geçirdiği, semptomlarını beş gün boyunca hissettikten sonra iyileştiği bilgisi paylaşıldı.

Kraken teşhisi konulan kadın hastaya yeni varyantın nereden bulaştığının henüz belli olmadığı, hastanın yurt dışına çıkmadığı ve çevresindeki kimsenin hasta olmadığı iddia edildi.

Kaynaklar, hastaya ayrıca coronavirüs aşısı yapılmadığını da aktardı.

Lenta haber merkezine konuşan Rospotrebnadzor Viral Enfeksiyonlar Araştırma Enstitüsü Başkanı Rus biyolog Aleksandr Semyonov, Kraken alt varyantının başak proteininin değişen yapısı nedeniyle daha bulaşıcı hale geldiğini söyledi.

Uzman, “Bulaşıcılığını biraz daha arttı ve görünüşe göre virüsün önceki versiyonlarına karşı bağışıklığı olan kişilerde gelişen bağışıklık savunmasından kaçınmayı öğrendi” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img