spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 4 Ocak 2023

Rusya’da dün neler oldu? 4 Ocak 2023

Dün, 4 Ocak 2023’te Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, Tsirkon füzeli fırkateynin açılışına katıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hipersonik füze sistemi ile donatılmış Amiral Gorshkov Fırkateyni’nin hizmete girmesi vesilesiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, Tsirkon hipersonik füze sisteminin dünyada benzeri olmadığını söylerken, buna benzer güçlü silahların Rusya’nın güvenliğini koruyabileceğini ifade etti.

Törende konuşan Putin, “Daha önce de söylediğim gibi dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri olmayan Tsirkon gibi güçlü silahların Rusya’yı potansiyel dış tehditlerden güvenilir bir şekilde koruyacağına eminim. Bu füzeler, ülkemizin ulusal çıkarlarının korunmasına yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Törende konuşma yapan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, muharebe hizmetine giren Project 22350 fırkateyni Amiral Gorshkov’un Tsirkon hipersonik füzeleri ile donatıldığının altını çizerken, bu füzelerin her türlü hava savunma ve füze savunma sistemlerinin üstesinden geldiğini, 9 Mach’a varan hızlarda bin kilometreye kadar uçtuğunu söyledi.

Resmi devlet kanalı Rossiya-24 tarafından gösterilen fırkateynin sahip olduğu Tsirkon füzeleri hakkında konuşan Şoygu, “Füzenin uçuş hızı 9 Mach’ın üzerinde ve menzili bin kilometrenin üzerindedir. Düşmana denizde ve karada nokta atışı ve güçlü saldırılar yapma yeteneğine sahip olan Tsirkon, halihazırda modern ve gelişmiş hava savunma ve füze savunma sistemlerini güvenilir bir şekilde alt etme yeteneğine sahiptir” dedi.

Vilfand: Moskova’yı 6 Ocak’tan itibaren son yüzyılın en soğuk beş günü bekliyor

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi Hidromettsentr bilim uzmanı Roman Vilfand, 6 Ocak Cumartesi itibariyle başkent Moskova’yı yüzyılın en soğuk 5 gününün beklediğini duyurdu.

TASS haber ajansına konuşan Vilfand, Moskova’da 6-10 Ocak tarihleri ​​arasında sıfırın altında eksi 29 dereceye varan soğuk havaların görüleceğini belirtirken, aynı zamanda tüm bölgede don olayları beklendiğinin altını çizdi.

Demecinde, “Bu yüzyılın en soğuk beş gününün yaşayacağız” ifadelerini kullanan Vilfand, 6 Ocak’ta keskin bir şekilde soğuyacak başkentte geceleri eksi 20 ila 22 derece hava sıcaklıkları yaşanacağını, gün boyunca ise sıfırın altında 20 derecelik hava sıcaklıkları olacağını belirtti.

Ukrayna’nın ABD yapımı HIMARS ile saldırısında ölen Rus askeri sayısı 89 oldu

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun füze saldırıları sonucu Makeyevka yakınlarında ölen Rus askerlerinin sayısının 63’ten 89’a yükseldiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin 1 Ocak’ta Moskova saati ile 00.01’de Donetsk bölgesinde Makeyevka yerleşim birimi yakınlarında Rus Silahlı Kuvvetleri’nin geçici konuşlandığı noktalardan birine saldırdığı hatırlatıldı.

ABD yapımı HIMARS çoklu roketatar sisteminden atılan 6 füzeden 2’sinin Rus hava savunma sistemlerince vurulduğu anımsatılan açıklamada, 4 füzenin ise Rus askeri personelinin konuşlandığı binayı vurduğu belirtildi.

Sanayi Bakanlığı, otomobil satışlarında büyüme bekliyor

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bakanı Denis Manturov, geçtiğimiz yıl 800 bin yeni otomobilin satıldığı ülkede, bu rakamların 1 milyona yükseleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

RBK Haber’e konuşan Manturov, otomotiv sektöründe istikrarın giderek gözle görülür bir hal aldığını vurgularken, otomobil pazarının yeni yılda yüzde 25 oranında büyüyebileceğini belirtirken, “Tüm segmentlerde yeni otomobil satışlarının önümüzdeki yıl 1 milyona yükseleceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Merkez Bankası, teminatsız tüketici kredilerini kısıtladı

Geçtiğimiz yılın sonlarında hükümetten Rusya’da bankaların sunduğu tüketici kredilerinde kısıtlama yetkisi alan Merkez Bankası, bu yetkisini ocak itibariyle kullanmayı planlıyor.

Düzenleyici tarafından yapılan açıklamada, teminatsız krediler üzerinde makro ihtiyati limitlerinin getirilmesinin nüfusun borç yükünde olası bir artış riskini sınırlayacağı kaydedilirken, bu aracın diğer makro ihtiyati ödeneklerden farklı olarak, bankaların önümüzdeki yıllarda Rusya ekonomisinin yapısal dönüşümünü finanse etmek için ihtiyaç duyacakları sermayelerinin başka yöne yönlendirilmemesine izin verdiğine dikkat çekildi.

Aksakov, Rusya’da İslami bankacılığın ne zaman hizmete gireceğini açıkladı

Devlet Duması Mali Politikalar Komite Başkanı Anatoly Aksakov, Rusya’da İslami bankacılık hizmetlerinin yasa tasarısının bu ay kabul edilmesinin ardından şubat ayı itibariyle başlayacağını ifade etti.

İzvestia gazetesine konuşan Aksakov, Rusya’da meclisin uzun zamandır katılım bankacılığı ile ilgili çalışma yürüttüğünü kaydederken, “Ocak ayında ikinci ve üçüncü meclis oturumunda  İslami bankacılıkla ilgili yasa tasarısını kabul edeceğiz. Bu yasa önümüzdeki ay başlatılabilir, Pilot proje Tataristan, Çeçenistan, Dağıstan ve Başkortostan’ı kapsayacak” diye konuştu.

Moskova’da COVID-19 vaka sayısında artış

Başkent Moskova’da günlük yeni COVID-19 vaka sayısı bin 46 kişiye yükseldi. Bir gün önce 544 vakanın kaydedildiği başkentte yeni coronavirüs vakalarının sayısı altı gündür azalırken, Rusya’da son 24 saat içinde 3 bin 000’den fazla kişi COVID-19 enfeksiyonuna yakalandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img